W Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej odbędzie się dziś wieczorem wernisaż wystawy „Magia grafiki japońskiej”.
<!** Image 3 alt="Image 160869" sub="Wystawa nawiązuje do tradycji japońskich drzeworytów. Fot. Nadesłane">
Tytułowa magia nawiązuje do tradycji japońskich drzeworytów, fascynacji dalekowschodnią kulturą w Europie oraz wieloletniej dominacji grafiki japońskiej w grafice światowej. Na wystawie prezentowane będą prace ze zbiorów Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Pierwsza edycja wystawy miała miejsce w 2008 roku w katowickiej Galerii Rondo Sztuki i przygotowana została przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach oraz SMTG w Krakowie.
Ekspozycji będzie towarzyszył aneks obrazujący dawną grafikę japońską. Zaprezentowany zespół drzeworytów pochodzi ze zbiorów Muzeum Okręgowego. Początek tej kolekcji stanowiły dary z Cesarskiego Uniwersytetu w Kioto. Ta niewielka kolekcja przybliża specyficzny nurt japońskiego drzeworytu, nazywany ukiyo-e. Terminem tym określa się gatunek powstały w kręgu kultury mieszczańskiej. Jednym z jej przejawów był styl życia w rozrywkowych dzielnicach wielkich miast. Tematyka zawężona była do ukazywania obyczajowych realiów teatrów, herbaciarni i domów publicznych, a bohaterami dzieł byli głównie aktorzy, gejsze, kurtyzany, żonglerzy i zapaśnicy sumo.
<!** reklama>
W końcu XVIII wieku w drzeworycie pojawił się nowy temat: pejzaż, a jego najwybitniejszym twórcą był Utagawa Hiroshige. Prezentowany zestaw sześciu plansz jego autorstwa przybliża specyfikę krajobrazów oraz oddaje ulotne piękno przyrody i zmienność pór roku. Niektóre z plansz pochodzą ze słynnych cykli graficznych - „53 stacje Tokaido” i „Sto widoków Edo”. W drzeworytach pejzażowych - obok serii tematycznych - często pojawiały się te same motywy, na przykład góra Fudżi ukazywana w różnych porach roku.
Na bydgoskiej ekspozycji zostanie zaprezentowanych 112 plansz graficznych autorstwa 62 artystów, spośród których dziewięciu jest laureatami Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Dwukrotnym laureatem Triennale jest Hamano Toshihiro, a pozostali to: Endo Susumu, Honda Eiko, Kasai Masahiro, Kamoto Akira, Kurachi Hisashi, Nakabayashi Tadayoshi, Shoichi Ida i Yasuda Satoru.
Wernisaż wystawy japońskiej grafiki odbędzie się dziś o godz. 18 w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej.