5 marca 1502 roku burmistrz i Rada Miejska Bydgoszczy zatwierdzili statut nowo powołanego w mieście cechu krawców i kuśnierzy.
5 marca 1637 roku król Władysław IV Waza udzielił szczególnych przywilejów Bydgoszczy zrujnowanej przez Szwedów: zabronił np. wszystkim obcym kupcom spławiania towarów Brdą. Obcy szyprowie mieli odtąd płacić miastu 30 - 50 złotych w zależności od wielkości statku, ograniczenie to nie dotyczyło jednak szlachty spławiającej zboże na własnych statkach.
5 marca 1926 roku miała miejsce pierwsza wizyta w Bydgoszczy światowej sławy śpiewaczki operowej Ady Sari (właśc. Jadwigi Szayer, ur. w 1886 roku w Wadowicach, zm. w 1968 roku w Ciechocinku), która wystąpiła w Teatrze Miejskim z koncertem wokalnym z towarzyszeniem fortepianu.
5 marca 1927 roku rozpoczęła się trzydniowa pierwsza wizytacja duszpasterska w Bydgoszczy arcybiskupa gnieźnieńsko-warszawskiego, prymasa Polski, Augusta Hlonda, który trzy miesiące później został mianowany kardynałem.
5 marca 1948 roku w bydgoskich tramwajach kursujących na linii A zainstalowano tzw. skrzynki uczciwości, w których znajdowały się poranne wydania lokalnych gazet i otwór do wrzucania odliczonych monet. Z eksperymentu tego z uwagi na ponoszone straty, zrezygnowano po roku.
Zobacz również:
Bydgoszcz na starych fotografiach (część 2). To samo miejsce...
5 marca 1954 roku w Teatrze Polskim jedyny raz w Bydgoszczy z recitalem wystąpiła wybitna polska skrzypaczka i kompozytorka, Grażyna Bacewicz. Zagrała własną kompozycję, koncert skrzypcowy nazwany „Góralskim”.
5 marca 1963 roku zmarł w Bydgoszczy znany i popularny w mieście adwokat, Marcin Śpikowski, powstaniec wielkopolski, w II RP pełniący urząd wiceprezydenta Bydgoszczy.
5 marca 1982 roku w związku z permanentnym brakiem butelek do wódki WSS „Społem” w Bydgoszczy ogłosiła na ten dzień skup premiowany: za dostarczenie do punktu skupu 15 butelek „monopolowych”, prócz pieniędzy, klient otrzymywał talon na zakup pół kg słodyczy lub 1 butelki wina owocowego produkcji krajowej.
5 marca 1983 do Bydgoszczy przybyła delegacja społeczników ze Szwecji, której przewodniczyła Regina Johansson. Przywieźli oni dary zebrane wśród mieszkańców Linkoepping, w tym leki i aparaturę medyczną. Wizyty te kontynuowane były w przyszłości.
5 marca 1990 roku w Bydgoszczy ukazał się pierwszy numer pisma „Wileńskie Rozmaitości” wydawanego przez bydgoski oddział Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej pod redakcją Jana Malinowskiego.
Zobacz również:
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
Polub "Express" na Facebooku
