Zmiana nazwy i kategorii - ze szkoły wyższej na uniwersytet - nastąpiła w wyniku spełnienia warunków formalnych wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz dzięki zgodzie ministra edukacji i nauki na używanie nazwy uniwersytet. To kolejny ważny krok w rozwoju uczelni, który potwierdza szeroki, uniwersalny profil kształcenia oraz działalności naukowej.
- Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu jest od teraz Uniwersytetem WSB Merito w Toruniu - informuje prof. dr hab. Marek Jacek Stankiewicz, rektor uczelni. - Decyzja ministra edukacji i nauki o tym, że będziemy mogli zmienić kategorię uczelni na uniwersytet to ukoronowanie 25-letniej historii naszej uczelni. W 2007 roku uczelnia uruchomiła wydział w Bydgoszczy, a w marcu 2022 r. trzeci wydział w Łodzi. Potem w lipcu, w wyniku ewaluacji, po latach starań w końcu uzyskaliśmy uprawnienia akademickie i trafiliśmy do wąskiego grona uczelni niepublicznych, które mogą nadawać stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. Mogliśmy dzięki temu nareszcie dołączyć do Federacji Naukowej WSB-DSW. Czekaliśmy na ten moment, odkąd tylko powstała federacja. Ta zmiana dodaje nam skrzydeł, potwierdza jakość naszej pracy, ale jednocześnie jest dla nas dużym zobowiązaniem.
Uczelnia stawia na rozwój i kształcenie praktyczne
Nowa nazwa - Merito - nawiązuje do słowa meritum, które oznacza sedno, istotę sprawy, kojarzy się ze skutecznym działaniem, co od zawsze charakteryzowało uczelnię. Jednocześnie pozwala lepiej wyrazić szeroki zakres działalności i ofertę kierunków, a te już dawno wyszły poza obszar bankowości, z którym mocno kojarzyła się nazwa Wyższa Szkoła Bankowa.
Obecnie w ofercie toruńskiego Uniwersytetu WSB Merito, a także na bydgoskim i łódzkim wydziale znajdują się studia: inżynierskie, licencjackie, magisterskie jednolite na takich kierunkach jak: psychologia, pedagogika, logistyka, turystyka, a także studia podyplomowe i MBA.
- Praktyczność kształcenia i przyjazność organizacji studiów zawsze były i są w centrum naszej uwagi - zaznacza rektor uczelni. - Pod tym względem nic się nie zmienia. Student i jego potrzeby nadal są dla nas najważniejsze. W nowy rozdział wchodzimy z niezwykłą odpowiedzialnością za naszą kadrę i studentów, których każdego roku jest coraz więcej, oraz za relacje z otoczeniem. Te, które już mamy, i te, które konsekwentnie chcemy budować i rozwijać jako uniwersytet przedsiębiorczy - nowatorski na polskim rynku, tak bardzo w mojej ocenie potrzebny gospodarce.
W Toruniu, Bydgoszczy i Łodzi kształci się prawie 13 tys. studentów
Wyższa Szkoła Bankowa, od teraz funkcjonująca jako Uniwersytet WSB Merito, od lat jest najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną w kujawsko-pomorskim, co potwierdza publikowana corocznie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki informacja o wynikach rekrutacji. Obecnie na wszystkich wydziałach w Toruniu, Bydgoszczy i Łodzi kształci się prawie 13 tysięcy studentów.
Wyższe Szkoły Bankowe w innych miastach - w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, wraz z filiami, również zmieniły się 3 kwietnia na uniwersytety. Razem z działającą w Warszawie Uczelnią WSB Merito tworzą największą grupę uczelni niepublicznych w Polsce.
Zobacz wideo: Uczeń VI LO w Bydgoszczy stypendystą programu finansowanego przez Departament Stanu USA
