Projekt został sfinansowany z ubiegłorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Wymyśliły go Fundacja Szansa dla Niewidomych i Koło Polskiego Związku Niewidomych.
- Jest to bardzo przydatna rzecz - uważa Krystyna Skiera, która nie widzi od urodzenia. - Przeszłam całą Wyspę i bardzo ułatwiło mi to zrozumienie, co się tu znajduje. Jednak chciałabym też zaapelować do mieszkańców, aby nie niszczyli urządzenia, ponieważ bardzo nam pomaga.
Przeszłam całą Wyspę i bardzo ułatwiło mi to, zrozumienie, co się tu znajduje. To urządzenie bardzo nam pomaga. - Krystyna Skiera

Tomasz Czachorowski
Na barierkach w centrum zamontowano również specjalne tabliczki z napisami w języku Braille’a, które działają jak kierunkowskazy. Jednocześnie miasto przekazało 30 dotykowych planów, przygotowanych w podobnej technologii, co tablica, które trafią między innymi, do ośrodka Braille’a i powiatowych kół PZN.
- Pomogą w nauczeniu się czytania map, ponieważ nie każdy to potrafi - tłumaczy Honorata Borawa, prezes KPZN w Bydgoszczy. - Wszyscy chętni mogą podejść do nas i z nich skorzystać.
Bydgoszcz staje się otwarta na potrzeby osób niepełnosprawnych. Ratusz pracuje już nad projektem wymiany czujników przy przejściach dla pieszych, informujących o zmianie sygnalizacji i jednakowych krawężników. Zmieni się także sama Wyspa Młyńska, a już niedługo osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie będą miały problemu z dotarciem na nią. - Zależy nam na tym, aby Wyspa Młyńska była dostępna dla wszystkich - mówi Rafał Bruski, prezydent miasta.
Tablica zamontowana na Wyspie Młyńskiej jest wykonana z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne (działania zarówno w mrozie -200C, jak i w upale sięgającym do 400 C). Zasilają ją ogniwa fotowoltaniczne. Tablica z dotykowym planem jest zamontowana w pobliżu przejścia w stronę kładki zakochanych w pobliżu Opery Nova.