Ratuszowym urzędnikom bardzo zależy na tym, aby bydgoszczanie zachowywali się ekologicznie. Przygotowali serię imprez, która ma im o tym przypomnieć.
<!** Image 2 align=right alt="Image 86478" sub="Taki efektowny herb Bydgoszczy z plastikowych kapsli ułożono podczas Bydgoskich Dni Ochrony Środowiska
w ubiegłym roku. Organizatorzy obiecują, że i w tegorocznej edycji imprezy również będzie ciekawie
/ Fot. Dariusz Bloch">W tym celu przeznaczono prawie 170 tysięcy złotych na organizację Bydgoskich Dni Ochrony Środowiska, w tym na same nagrody - 70 tysięcy. Finał dni planowany jest na 13 czerwca na Starym Rynku.
- Przygotowaliśmy dla mieszkańców naprawdę sporo proekologicznych gadżetów, w tym daszki, chorągiewki, wiatraczki, plakaty i specjalne torby - mówi Janusz Bordewicz, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy. - W czasie finału obejrzeć będzie można wiele ciekawych występów, a także finalistów nietypowych konkursów (w tym na jak najszybsze zgniatanie plastikowych butelek) - zapowiada dyrektor.
<!** reklama>Ciekawie będzie także dzień później (niedziela, 14 czerwca), kiedy to odbywać się będą ekologiczne festyny osiedlowe. Podczas nich zmierzą się Bartodzieje, Wilczak-Jary, Szwederowo, Wzgórze Wolności, osiedle Leśne i Okole. W czym? W zawodach polegających na zbieraniu surowców wtórnych. Nie będzie to praca bezcelowa. - Każdy odpadek - szkło, papier, plastik będzie odpowiednio „wyceniony” i nagradzany talonem. Talon można zaraz wymienić na kwiaty lub inne rośliny - obiecuje Jan Morawski, przewodniczący Rady Osiedla Bartodzieje. Nie kryje też, że jego osiedle zamierza rywalizację wygrać, ku satysfakcji mieszkańców dzielnicy. - Warto się postarać - zwycięzcy otrzymają bowiem ciekawe nagrody, jak na przykład ławeczki parkowe do instalacji na terenie dzielnicy, czy też kamienne stoły do gry w szachy. Zawiadomiliśmy 15 placówek oświatowych z naszego osiedla, oplakatowaliśmy również Bartodzieje. Przygotowujemy nad „Balatonem” ogromny festyn, który potrwa od godziny 10 do wieczora. W zbieraniu odpadów wesprą nas też nurkowie, którzy z dna akwenu wyłowią różne nieczystości - mówi przewodniczący. - Zabawie towarzyszyć będą różne konkursy o tematyce ekologicznej, udało nam się zyskać trochę sponsorów, więc zwłaszcza młodzież nie odejdzie ze sceny bez nagród. Zapraszam wszystkich do udziału, trzymajmy kciuki, żeby była dobra pogoda - namawia Jan Morawski.
Kto zgniecie najszybciej?
Aż do dnia finału włącznie (13 czerwca, Stary Rynek) zgłaszać można trzyosobowe drużyny do konkursu. Zawody będą polegały na jak najszybszym zgnieceniu 50 butelek typu PET. Zapisy przyjmowane są e-mailem ([email protected]) i pod nr tel. 052 32 88 388.