https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe zabytki wykopane na placu Kościeleckich [zdjęcia]

red
Obszar znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej
Obszar znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej CDI 2 Sp. z.o.o.
3663 fragmentów naczyń ceramicznych wykonanych w różnych technologiach, datowanych w większości na XVI-XVIII w. - m.in. to znaleźli archeolodzy na Placu Kościeleckich w Bydgoszczy.

Zobacz galerię: Plac Kościeleckich - zobacz, co znaleźli archeolodzy
W okresie od 06.06.2016 do 30.09.2016 przeprowadzono wyprzedzające badania archeologiczne działek 71 i 72 usytuowanych na Placu Kościeleckich w Bydgoszczy. Inwestorem prac budowlanych i badań archeologicznych była firma CDI 2 Sp. z.o.o. z Bydgoszczy.

Powstanie tutaj budynek

Badania były związane z planowaną w granicach w/w działek inwestycją budowy budynku biurowo-usługowego z dwupoziomowym parkingiem podziemnym. Obszar ten znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i archeologicznej, w zasięgu występowania nawarstwień kulturowych związanych z funkcjonowaniem późnośredniowiecznego i nowożytnego miasta. Ponadto obszar badań usytuowany był w rejonie dawnych fos miejskiej i zamkowej, w niewielkiej odległości od wczesnośredniowiecznego zespołu grodowego a później średniowiecznego zamku bydgoskiego.

W związku z lokalizacją inwestycji na obszarach podlegających prawnej ochronie niezbędne było przeprowadzenie wyprzedzających badań archeologicznych, które wykonało konsorcjum dwóch bydgoskich firm – „Aureus” Usługi Archeologiczne i Konserwatorskie Anna Retkowska i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Castrum Robert Grochowski. Pracami kierowali mgr Anna Retkowska i mgr Robert Grochowski.

Skórzane, szklane, metalowe

Pozyskano liczny materiał ruchomy w postaci 3663 fragmentów naczyń ceramicznych wykonanych w różnych technologiach, datowanych w większości na XVI-XVIII w. Obok ceramiki tradycyjnej wyróżniono ułamki naczyń malowanych, szkliwionych, półmajolikowych, kamionkowych, fajansowych i porcelanowych. Wydobyto pozostałości kafli piecowych (332 fragmenty), datowanych podobnie jak ceramika naczyniowa. Częste były również fragmenty wyrobów szklanych (220 fragmentów).

W materiale wyróżniono liczne zabytki wydzielone (łącznie 392) - 87 przedmiotów skórzanych, 87 przedmiotów metalowych, 34 zabytki szklane, 87 zabytków porcelanowych, 19 zabytków ceramicznych, 38 przedmiotów kamiennych, 17 przedmiotów drewnianych, 20 zabytków kościanych oraz pojedyncze przedmioty z rogu, fajansu i bursztynu.

Źródło: CDI 2 Sp. z.o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wybe
Czy to jakaś niespodzianka, że w tej części miasta ziemia kryje tajemnice z przeszłości?
Za to dzisiaj wkracza tam niekoniecznie piękna nowoczesność.
o
osa
Nieprawda tam musi powstac biurowiec zeby zapelnic tę wyrwę w urbanistycznej tkance naszej Starowki.
A
AT
BIUROWIEC NA TYM TERENIE TO ARCHITEKTONICZNA GŁUPOTA
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski