https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Zasady głosowania dla osób niepełnosprawnych [ZASADY GŁOSOWANIA I LOKALE WYBORCZE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH]

oprac. mik
Wybory samorządowe 2018. Zasady głosowania dla osób niepełnosprawnych [ZASADY GŁOSOWANIA I LOKALE WYBORCZE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH]
Wybory samorządowe 2018. Zasady głosowania dla osób niepełnosprawnych [ZASADY GŁOSOWANIA I LOKALE WYBORCZE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH] Malgorzata Genca
Wybory samorządowe 2018 już 21 października. W jaki sposób głosować osoby niepełnosprawne? Przeczytaj o ważnych terminach, które decydują o tym, czy niepełnosprawny wyborca będzie mógł oddać ważny głos. Co to jest głosowanie korespondencyjne. Gdzie znajdują się lokale wyborcze? Wyjaśniamy!

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować mogą osoby niepełnosprawne?

Osoby niepełnosprawne w czasie wyborów samorządowych 2018 mogą głosować korespondencyjnie. By móc oddać ważny głos, należało zgłosić do 8 października taką potrzebę komisarzowi wyborczemu, wyznaczonemu dla danego miasta przez Krajowe Biuro Wyborcze (ich listę można znaleźć TUTAJ).

Zgłoszenie można było składać pisemnie, ustnie, w formie elektronicznej, telefaksowej. Do zgłoszenia zawierającego imię, nazwisko, numer PESEL powinny być załączone oświadczenie o wpisaniu wyborcy do spisu wyborców w danej gminie oraz kserokopia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne, które dopełniły wymogów zgłoszenia potrzeby głosowania korespondencyjnego, otrzymają pakiety do głosowania (nie później niż 7 dni przed terminem głosowania, czyli w przypadku wyborów samorządowych do 14 października). Pakiety zostaną wysłane poczta i muszą być doręczone do rąk własnych. Wypełnione kary z pakietu korespondecyjnego odsyła się pod adres wskazany w pakiecie.

4 FLESZ - Zmiany w ordynacji wyborczej 2018.

Wybory samorządowe 2018. Osoby niepełnosprawne mogą głosować także w lokalach wyborczych

Osoby niepełnosprawne w czasie wyborów samorządowych 2018 mogą głosować w lokalach wyborczych, które są dostosowane do ich potrzeb. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na każde 15 tysięcy mieszkańców w danej gminie powinien przypadać jeden lokal wyborczy dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Co najmniej jeden w każdej gminie. Wyborca niepełnosprawny może oddać głos w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania lub w wybranym przez siebie lokalu wyborczym. W tym celu musi jednak złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania nie później niż 5 dni przed terminem wyznaczonych wyborów. Osoby niepełnosprawne mogą głosować przy życiu nakładki w języku Braille'a - nakładki na karty wyborcze na prośbę osoby niepełnosprawnej wydaje obwodowa komisja wyborcza. Po głosowaniu niepełnosprawny jest zobowiązany do zwrotu nakładki.

WAŻNE INFORMACJE! OD PRZYSZŁEGO ROKU INACZEJ ROZLICZYMY PIT-Y

Wybory samorządowe 2018. Lista lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych

Wykaz lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych będziemy uaktualniać wraz z opublikowaniem list przez organy prowadzące.

Wybory samorządowe 2018. Kto ma prawo do głosowania?

Czynne prawo wyborcze do uczestniczenia w wyborach samorządowych mają:

  • osoby z obywatelstwem polskim lub osoby niebędące Polakami, ale będące obywatelami Unii Europejskiej, które mają ukończone 18. rok życia i stale zamieszkują obszar danej gminy.

Wybory samorządowe 2018. Kto nie ma prawa do głosowania?

Czynnego prawa wyborczego do uczestniczenia w wyborach samorządowych nie mają:

  • osoby pozbawione praw publicznych,
  • osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym wyrokiem sądu,
  • osoby pozbawione praw wyborczych przez prawomocne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Benia
jestem ciekawa jaka frekwencja będzie w tym roku, mam nadzieję, że ludzi pójdą po rozum do głowy i zagłosują
B
Benia
Nie wolno bagatelizować wyborów, każdy powinien iść i oddać głos
B
Benia
Każdy powinien iść oddać swój głos, nie wolno bagatelizować wyborów.
B
Benia
A w jaki sposób mogą głosować z domu ? Jakoś za pomocą pełnomocnika?
B
Benia
Racja, każdy głos się liczy i każdy powinien mieć to umożliwione.
D
Dann
z tego co wiem osoby niepełnosprawne mogą głosować też bez wychodzenia z domu
m
moon
To jest właśnie najgorsze. Nie iść, a potem tylko gadać...
g
glosowanie
Niestety u nas jest tak, że wszyscy dużo mówią przed wyborami i potem dużo jęczą po wyborach ale mało komu się chce pójść oddać głos.
g
glosowanie
Każdy powinien głosować! Oosby niepełnosprawne również i powinno być im to ułatwiane. Musimy dążyć do pełnej frekwencji
j
jurek
I bardzo dobrze robisz. Powinno być 100% frekwencji na wyborach.
l
ludon
Namawiam na udział w głosowaniu. Udział w wyborach to nasz przywilej i prawo. Udzielajmy się w życiu publicznym tak abyśmy mogli współuczestniczyć w rządzeniu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski