reklama

Wybory samorządowe 2018. Wyniki, frekwencja - SONDAŻ exit poll [sejmiki wojewódzkie, miasta, gminy - 6.11.2018]

mik, sier
Źródło: Wyniki sondażowe (exit poll) Ipsos na zlecenie TVP, TVN, Polsat
Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych 2018. Podajemy sondażowe wyniki (exit poll) z kraju na podstawie badania Ipsos na zlecenie TVP, Polsat, TVP oraz oficjalne wyniki PKW. [Wybory samorządowe 2018 - wyniki exit poll, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, sejmiki wojewódzkie w Polsce, rady gmin, wybory wójtów i burmistrzów].

Aktualizacja, 22 października, godz. 16.27
Zobacz, jak głosowano w podbydgoskich gminach:

Aktualizacja, 22 października, godz. 6.38:
Za nami kolejna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Wiesław Kozielewicz przekazał ilościowe dane dotyczące protokołów z Komisji Wyborczych. Do tej pory zweryfikowano 23,5 tys. protokołów (ze 116 tysięcy). PKW poinformowało również o incydentach w dniu wyborów, które zarejestrowała policja do godz. 22.00. Najwięcej zdarzeń dotyczyło niszczenia oraz prób wynoszenia kart wyborczych z lokali - takich zdarzeń odnotowano 17. Tyle samo zdarzeń było, jeśli chodzi o próby korupcji wyborczej (m.in. w Jaworznie próbowano kupić głos wyborcy za butelkę wódki). Ostateczne wyniki PKW poda we wtorek lub środę. - Zakończenie liczenia głosów uzależnione jest od tych komisji, które jako ostatnie zakończą wyniki wyborów - poinformował Wiesław Kozielewicz. - Jeśli nie daj Boże coś by się wydarzyło, wyniki zostaną podane ostateczne w czwartek. PKW nie podało informacji o frekwencji. Z doniesień medialnych wynika, że w Olsztynie zaginęło 400 kart wyborczych. Sprawą zajmuje się policja i prokuratura.
Frekwencja wyborcza wyniosła 53,35%

Sondaż exit poll Ipsos na zlecenie TVP, TVN i Polsat wskazuje, że wybory do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego wygrała Koalicja Obywatelska. Na drugim miejscu znalazło się PiS na trzecim PSL. Frekwencja na Kujawach i Pomorzu wyniosła 50,6 proc. (według sondażu). Tak wyglądają wyniki sondażowe z poszczególnych regionów:

1.2.3.
zachodnio-pomorskiePiSKOSLD
pomorskieKOPiSPSL
warmińsko-mazurskieKOPiSPSL
podlaskiePiSKOPSL
kujawsko-pomorskieKOPiSPSL
wielkopolskieKOPiSPSL
łódzkiePiSKOPSL
mazowieckiePiSKOPSL
opolskieKOPiSMniejszość Niemiecka
dolnośląskiePiSKOBezpartyjni Samorządowcy
lubuskieKOPiSBezpartyjni Samorządowcy
świętokrzyskiePiSPSLKO
podkarpackiePiSPSLPO
śląskiePiSKOSLD
małopolskiePiSKOPSL
lubelskiePiSPSLKO

Wybory samorządowe 2018 - sondaż exit poll

Poniżej ogólny wynik wyborów do sejmików województw (z całego kraju) z sondażu exit pool (Ipsos na zlecenie TVN, TVP, Polsat)

Źródło: Wyniki sondażowe (exit poll) Ipsos na zlecenie TVP, TVN, Polsat
 • PiS – 32,3 proc.
 • Koalicja Obywatelska – 24,7 proc.
 • PSL – 16,6 proc.
 • Bezpartyjni Samorządowcy – 6,3 proc.
 • Kukiz’15 – 6,3 proc.
 • SLD – 5,7 proc.
 • Wolność w Samorządzie – 1,5 proc.
 • Razem – 1,4 proc.
 • Ruch Narodowy – 1,2 proc.
 • Zieloni – 1,0 proc.

Frekwencja - 51,3 proc.
(źródło - Ipsos)

Wybory na prezydentów miast

 • Poznań: Jacek Jaśkowiak 56,6, Tadeusz Zysk 22,2 wygrywa w I turze
 • Gdańsk: Paweł Adamowicz - 36,7 proc. , Kacper Płażyński - 32, 3 proc., Jarosław Wałęsa - 25,3
 • Kraków: Jacek Majchrowski - 43,7 proc. , Małgorzata Wassermann - 33,6 proc. , Łukasz Gibała - 16,8 proc.
 • Warszawa: Rafał Trzaskowski - 54,1 proc., Patryk Jaki - 30,9 proc, Jan Śpiewak - 3 proc.

(źródło: Ipsos na zlecenie TVP, TVN, Polsat)

Aktualizacja, godzina 21.45
Rafał Bruski, obecny prezydent Bydgoszczy na gorąco komentuje wyniki:
- Cieszę się, że nasi kandydaci wypadli lepiej niż w sondażach - powiedział Rafał Bruski, nawiązując do wyników w Warszawie czy Łodzi. - Ja wciąż czekam z pokorą na wyniki, jestem przygotowany na drugą turę.

Aktualizacja, godzina 21.31
Tomasz Latos, kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy komentuje sondażowy wynik wyborów w kraju:
- To na razie sondaż, ale jeśli się potwierdzi, to cieszę się ze zwycięstwa PiS w całej Polsce - stwierdził poseł Latos. - oczywiście liczyłem na zwycięstwo również w naszym województwie. Sondaże na razie pokazują że tak się nie stało. Pytanie teraz co dalej. Jeśli będzie druga tura w Bydgoszczy, a tego się spodziewam, to nasza kampania będzie prowadzona w takim samym stylu jak do tej pory. Apeluje jednak i życzyłbym sobie tego, by kampania tej drugiej tury była po prostu elegancka.

Aktualizacja, godzina 21.13
Według sondażu exit poll Ipsos na zlecenie TVN, TVP, Polsat Rafał Trzaskowski zwyciężył w I turze wyborów i zostanie prezydentem Warszawy. Trzaskowski zdobył 54,1 proc. głosów. Kandydat PiS Patryk Jaki uzyskał 30,9 procent głosów.

Wybory samorządowe 2018. Kiedy oficjalne wyniki wyborów?

Komisje wyborcze liczą głosy. Wyniki spływać będą do Państwowej Komisji Wyborczej, która - po uzyskaniu wyników ze wszystkich komisji, poda oficjalne wyniki. "Express Bydgoski" od zakończenia ciszy wyborczej, przez cały wieczór i noc podawać będzie aktualne informacje, cząstkowe i oficjalne wyniki w tym artykule - będziemy aktualizować go na bieżąco.

Zostańcie z nami! Wyniki, zdjęcia, wideo, komentarze z Bydgoszczy można śledzić na naszej stronie ►►TUTAJ◄◄

Wybory samorządowe. Kiedy poznamy wyniki?

Najszybciej powinny być znane wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych na wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta. Te nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych poznamy najprawdopodobniej już w nocy z niedzieli na poniedziałek (21/22.10). Później publikowane będą wyniki wyborów do rady gmin i miast, następnie - powiatów. Jako ostatnie ogłoszone zostaną wyniki wyborów samorządowych 2018 do sejmików województw - te wyniki powinniśmy poznać we wtorek, 23.10.2018, chociaż jest szansa, że PKW ogłosi je wcześniej.

Wybory samorządowe 2018. Problem z platformą ePUAP

W wyborczą niedzielę z całego kraju płynęły sygnały, że wielu wyborców, którzy składali wnioski o dopisanie do list wyborczych poprzez platformę ePUAP, odchodzi z lokali wyborczych "z kwitkiem". "Jest nam przykro i jesteśmy zaskoczeni informacjami o tym, że niektóre osoby, które składały wnioski elektronicznie nie mogły ostatecznie zagłosować" - napisało Ministerstwo Cyfryzacji w wydanym oświadczeniu.

Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji, problem nie leży po stronie resortu. Powodem tej sytuacji na pewno nie jest ani platforma ePUAP, ani źle działający elektroniczny wniosek. O powody należy pytać organy poszczególnych gmin. Po złożeniu wniosku to one wydają bowiem decyzje o wpisie - informuje ministerstwo w swoim oświadczeniu i podaje, że wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w miejscu swojego zamieszkania drogą elektroniczną złożyło 46 tys. obywateli. Zdaniem PKW, wina może leżeć po stronie wyborców i w zbyt późnym złożeniu takiego wniosku. - Można tylko przypuszczać, że te wnioski były za późno złożone - dodała Małgorzata Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego. W czasie niedzielnej konferencji prasowej rzecznik PKW Wojciech Dąbrówka przypomniał, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta mają trzy dni na wydanie decyzji administracyjnej w sprawie wpisania bądź odmowy wpisania do rejestru wyborców. Dąbrówka zauważył, że jeśli powody niedopisania do rejestru wyborców były inne, wówczas należy zastanowić się, czy system obywatel.gov.pl spełnił swoją funkcjonalność, a jeśli nie, to pytania należy kierować do Ministerstwa Cyfryzacji.

Data drugiej tury wyborów wyznaczona została na 4 listopada 2018.

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że policja zgłosiła, że w czasie ciszy wyborczej doszło do blisko 600 incydentów, które mogą być przestępstwem czy wykroczeniem zgodnie z Kodeksem wyborczym. Incydenty te będą badane w kontekście ewentualnego naruszenia porządku wyborów, a o tym, czy to są przestępstwa, czy nie, zdecyduje policja i sąd.

4 FLESZ - Zmiany w ordynacji wyborczej 2018.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I co ty na to ty PISowski księżulku, ohydnie cyniczna larwo PISowskiej ciemnej reakcji i wstecznego faszymu? Nie udalo sie wam przejac wladzy w miescie co nie? Nie bedzie nowego Mercedeska, nie bedzie nowych wyjazdow integracyjnych z ministrantami fundowanych przez miasto? Wasza dojna zmiana sie powoli konczy moj drogi. Przyjda dla was takie czasy ze bedziecie wspominac czasy Bieruta z rożewnieniem a sprawiedliwosci dziejowej i spolecznej stanie sie zadosc! Zniszczymy was, bedziemy was bezustannie atakowac czy z jednej strony lub z drugiej poki z was i waszej religii oraz z PIS zostanie tylko kupa gruzów. Zachodnia europejska cywilizacja wykorzeni Ciemnogrod z ziemi, tak TEJ Ziemi. Niech sie wasz jan pawel nr 2 przewraca w swoim marmurowym watykanskim grobie, nie ma słodszej zemsty uciśnionych ludzi calego swiata. Powstań przeklety ludu Ziemi! Odbierzemy wam te watykanskie marmury, te złoto ktore zabraliscie zwyklym ludziom przez setki lat cynicznie żerujac na ich pracy i naiwności. Na gruzach waszego kłamstwa rodzi sie nowy lepszy swiat.

G
Gość

Na te miasta niby- polskie gdzie wybory wygrały siły Szatana czyli PO, PSL, Nowoczesna i resztki po SLD rychle spadnie zasłuzona kara Boża wspomnicie moje slowa. W tychże miastach mieszka bowiem tyle lewactwa, byłych oprawców z PZPR, agentów Putina, Żydów, Cyganów, Murzynów, żółtych z Azji, masonów, gejów, lesbijek, gender i innych łotrów ze czas najwyższy aby sam łaskawy Bóg Wielki oczyscił udręczony Świat z tych grzeszników. Miłosierny Bóg Wszechmogacy w Trójcy Św. Jedyny i Matka Jego, Maryja zawsze Dziewica, królowa Polski najpierw ześlą na te miasta chmary brudnych uchodzców, pogan wierzących w Mahometa aby gwałcili córki tych grzeszników i napadali na ich domy, kradli im pieniądze, potem ześle gromy, grad, wichry wielkie i spali je ogniem piekielnym niczym kiedyś Bóg spalił Sodome i Gomore z żydostwem co tam mieszkało. Taki los czeka niebawem i Bydgoszcz. Bog jest miloscia ale tylko dla prawych i sprawiedliwych (PIS), dla czlonkow i sluchaczy Radia Maryja i TV Trwam, Bog jest opoką dla polskiego duchowienstwa a w szczegolnosci dla Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka oraz dla siostr zakonnych. Dla innych już stracił cierpliwosc bo widzi ze postradali oni wiare Ojcow i Matek swoich. Wyrzekli się jej, wyrzekli się bycia Polakami i stali się niczym, europejskimi kosmopolitycznymi parobkami, wyzutymi z poczucia narodowosci, godnosci i swietej religii Praojców. Oni wolą flage europejska, ta niebieska szmate od flagi bialo- czerwonej, oni wola uganiac się za dolarkami i euro niż słuzyc Ojczyznie za która tyle pokoleń przelało morze krwi. Ci ludzie zgina w nadchodzacej Apokalipsie, modle się do Boga Pana Naszego aby jak najszybciej uwolnił nas wiernych Bogu i Ojczyznie od obecnosci tych złych ludzi w naszym towarzystwie. Proroctwo takiego konca Polski i swiata zostalo w wielkiej tajemicy objawione Sw. Janowi Pawlowi II w Fatimie, który przekazal je Ojcu Dyrektorowi, tenze zas w wielkiej łasce Panu Prezesowi Jaroslawowi Kaczynskiemu. Bydgoszcz, Warszawa, Łodz itd. spotka smutny los. Tylko nam tym mieszkancom tychze miast którzy dochowali wiernosci ideom wielkiej katolickiej Polski bez Murzynow i innych wyzej wymienionych wrogow Polski i Polakow dane będzie przetrwac gniew Bozy i doczekac zycia wiecznego po prawicy Naszego Ojca w Niebie. Tylko Polska ze wszystkich narodów dostąpi łaski odkupienia i zbawienia od wszechobecnego zła dławiącego ten próżny, zepsuty Świat.

a
antyleming

średnio się żyje pod butem pana z małej mieścinki...

T
Teerx

Z jednej strony dobrze, że nie wygrał PiS. Z drugiej strony pewnie przez wybranie KO zapewniliśmy sobie na kolejne lata protoruńskiego marszałka województwa. Pytanie co gorsze?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3