Spis treści
Jaka frekwencja w wyborach?
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że gdyby wybory do parlamentu odbywały się w pierwszej połowie października, to udział w nich wzięłoby 80 proc. uprawnionych do głosowania. Jest to wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu do badania z pierwszej połowy września. 12 proc. respondentów nie zamierza wziąć udziału wyborach (spadek o 3 pkt proc.).
Spadek poparcia dla KO i PiS
Na Koalicję Obywatelską głos zadeklarowało 29 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.). Prawo i Sprawiedliwość poparłoby 28 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.). Konfederacja zamyka podium, odnotowując wzrost poparcia o 2 pkt proc. i z 13 proc. głosów.
Które partie poza podium?
Poza podium znalazły się Lewica i Trzecia Droga (PSL i Polska 2050). Oba ugrupowania mogą liczyć na po 8 proc. głosów. Dla Trzeciej Drogi oznacza to spadek o 1 pkt proc. Dla Lewicy bez zmian w stosunku do badania z pierwszej połowy września.
1 proc. badanych oddałoby głos na inną partię bądź ugrupowanie. Z kolei 14 proc. respondentów nie wie, na którą partię oddałby swój głos (wzrost o 4 pkt proc.).
CBOS zwrócił uwagę, że wzrost deklarowanej frekwencji wyborczej oraz sytuacja powodziowa w południowo-zachodniej Polsce mogły mieć wpływ na odsetek niezdecydowanych respondentów.
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie 7-10 października 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Źródło: