Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020 - zasady. Tak ma wyglądać głosowanie korespondencyjne. Zaplanowano też kary [9.04]

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Wybory prezydenta RP w maju będą wyłącznie korespondencyjne. Mogą też odbyć się tydzień później niż zarządzono
Wybory prezydenta RP w maju będą wyłącznie korespondencyjne. Mogą też odbyć się tydzień później niż zarządzono Mariusz Kapała
Wybory prezydenta RP w maju będą wyłącznie korespondencyjne. Mogą też odbyć się tydzień później niż zarządzono. Zmiany w prawie wyborczym uchwalano w błyskawicznym tempie, z lekceważeniem prawa, łamiąc ustawy i regulamin, o konstytucji nie wspominając.

Prezydenta RP wybierać mamy wrzucając głos do skrzynki ustawionej gdzieś przez pocztę. Nie będzie wielu komisji obwodowych, tylko jedna gminna. Ale na razie tysiące komisji obwodowych w kraju trzeba powołać, bo zmiany w przepisach nie weszły jeszcze w życie.

Przypomnijmy jednak burzliwy poniedziałek w Sejmie, bo ważne głosowania odbywały się - jak zwykle - późno wieczorem.
Najpierw nieoczekiwanie posłowie odrzucili projekt PiS wprowadzający głosowanie wyłącznie korespondencyjne w tegorocznych wyborach prezydenta. Głosów "za" i "przeciw" było po równo, bo 3 posłów PiS głosowało przeciw. Tłumaczyli, że system źle zakwalifikował ich głosy.

Kilka godzin później pojawił się następny projekt PiS, niewiele różniący się od wcześniejszego. Tym razem 3 posłów opozycji (1 z PO i 2 z PSL) głosowało przeciw jego odrzuceniu. To były kluczowe trzy głosy, gdyby nie one projekt nie zyskałby większości.

Zobacz także: Rzeczniczka Poczty Polskiej o wyborach korespondencyjnych: Nie jest naszą rolą komentowanie kwestii politycznych.

Dwóch spośród tych posłów jest z naszego regionu: Tomasz Lenz (PO) i Dariusz Kurzawa (PSL). Obaj tłumaczą, że nie było ich intencją poparcie projektu PiS, głosy zostały niewłaściwie zaliczone przez system informatyczny. - System zdalny nie sprawdza się - mówi Tomasz Lenz. - Zgłosiłem się wcześniej do zadania pytania, Kancelaria Sejmu trzy razy, bezskutecznie, próbowała się ze mną łączyć. Trzy głosy nie zostały zaliczone tak, jak były oddane.

- Razem z Koalicją Obywatelską złożyliśmy wniosek o reasumpcję głosowania, nie został uwzględniony - mówi Dariusz Kurzawa (PSL). - Od początku byłem przeciw tej ustawie i każdy kto zna moje poglądy wie, że nie chciałem pomóc PiS. To błąd techniczny.

Obaj posłowie nie mają też wątpliwości, że oddalenie i tej ustawy nic by nie dało. - Po przedpołudniowej sesji widać, że prędzej czy później PiS projekt by przepchnął - zauważa Kurzawa. - Głosowanie przegrane przez PiS pokazuje, że po dwóch godzinach pojawia się kolejny projekt, nieznacznie różny od odrzuconego - zauważa Lenz . - Trwałoby to do skutku, bo Jarosław Kaczyński bez oglądania się na sytuację w kraju przez do utrzymania Andrzeja Dudy jako prezydenta. To już nie jest parlament, to maszynka do spełniania koncepcji politycznych Kaczyńskiego.

Wybory prezydenckie 2020 - kopertowe

Ostatecznie w poniedziałek wieczorem rządzący uchwalili ustawę, która w zasadniczy sposób zmienia tegoroczne wybory prezydenckie.

Głosowanie będzie wyłącznie korespondencyjne (I i II tura). Wyborca "z urzędu" do skrzynki pocztowej dostanie pakiet wyborczy. W pakiecie będzie:

  • karta do głosowania
  • karta na kopertę do głosowania
  • koperta zwrotna
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie
  • instrukcja, jak głosować korespondencyjnie.

Poczta dostarczy pakiety między 7. a 1. dniem przed wyborami.

Wybory Prezydenckie 2020. Jak głosujemy korespondencyjnie

Na karcie do głosowania zaznaczamy, na kogo głosujemy, wkładamy do koperty na kartę do głosowania i zaklejamy. Wypełniamy oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu, wpisujemy swoje imię, nazwisko i PESEL.

Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania razem z oświadczeniem wkładamy do koperty zwrotnej, zaklejamy i sami albo za czyimś pośrednictwem w wyborczą niedziele w godz. 6-20 wrzucamy do specjalnych skrzynek, przygotowanych przez pocztę. Trzeba to zrobić w gminie, w której jest się umieszczonym w spisie wyborców.

Głosować mają też osoby przebywające na kwarantannie, w izolatoriach, szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach. Ze skrzynek koperty będą systematycznie w ciągu dnia zabierane i zawożone do gminnej obwodowej komisji wyborczej. Głosowanie korespondencyjne ma odbywać się także za granicą.

Wybory Prezydenckie 2020 - Gminna obwodowa komisja wyborcza

Gminna obwodowa komisja wyborcza to kolejna ważna zmiana. Nie ma być obwodowych komisji wyborczych, tylko jedna gminna. Gminne obwodowe komisje powołuje komisarz wyborczy najpóźniej w drugim dniu po wejściu w życie ustawy. Powołuje spośród osób zgłoszonych przez pełnomocników komitetów, które zarejestrowały kandydata na prezydenta. To też zmiana, bo teraz wystarczy zarejestrować komitet, by zgłaszać chętnych do komisji.

Powołane wcześniej komisje obwodowe będą rozwiązane. Według obowiązującego Kodeksu, komisje obwodowe trzeba powołać do 20 kwietnia.

Lokal na siedzibę obwodowej komisji wyznaczy wójt (burmistrz, prezydent), a jeśli tego nie zrobi - miejsce wskaże wojewoda.
Poczta, gdy będzie zajmować się wyborami, zwolniona jest z obowiązku świadczenia innych usług. Czy to oznacza, że przesyłki polecone emerytury i renty nie będą doręczane?

Wybory Prezydenckie 2020. Za kradzież karty do głosowania, oświadczenia kara wynosi 3 lata więzienia.

Wybory prezydenckie 2020. Marszałek może zmienić termin

Bardzo ważna zmiana jest, że marszałek Sejmu może zmienić termin wyborów, ale musi on odpowiadać terminom określonym w konstytucji. W praktyce głosowanie może być przesunięte o tydzień, na 17 maja.

Zobacz także: Wybory korespondencyjne będą obowiązkowe: nie oddasz karty? Więzienie

Senat ma 30 dni na rozpatrzenie ustawy. Jak zapowiedział jego marszałek Tomasz Grodzki, izba zajmie się nią "z najwyższą starannością". 7 maja ustawa może wrócić do Sejmu z poprawkami, które prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia zostaną przegłosowane. To jednak za mało czasu, by poczta zdążyła roznieść pakiety. Marszałek prawdopodobnie przesunie więc wybory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo