Wybory prezydenckie 2020: Zasady bezpieczeństwa w lokalach wyborczych
Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące tego, jakich zasad bezpieczeństwa sanitarnego w dobie epidemii koronawirusa należy przestrzegać w lokalu wyborczym w dniu głosowania. Z zapisu wynika m.in., że członkowie komisji wyborczych muszą być wyposażeni w:
- jednorazowe rękawiczki ochronne,
- płyn do dezynfekcji rąk,
- maseczki oraz przyłbice.
Jeżeli członek obwodowej komisji wyborczej nie obsługuje wyborców, to w zakresie ochrony ust i nosa wyposaża się go wyłącznie w przyłbice. - czytamy w rozporządzeniu resortu zdrowia.
Dodatkowo, z zapisu wynika, że stanowiska członków obwodowej komisji wyborczej muszą być od siebie oddzielone o co najmniej 1,5 metra.
Wybory prezydenckie w dobie koronawirusa. Jakie zasady będą obowiązywać w lokalach wyborczych?
Rozporządzenie określa także ważne zasady dla wyborców. Jedną z istotniejszych wiadomości jest ta, że w lokalu wyborczym przebywa w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.
Na drugą turę wyborów prezydenckich pójdziesz w maseczce
Podobnie jak w przypadku pierwszej tury wyborów prezydenckich, tak i teraz, udając się do lokalu wyborczego należy zasłonić usta i nos. W niedzielę warto zatem pamiętać nie tylko o dowodzie tożsamości, ale także o maseczce, przyłbicy bądź chustce. Co równie ważne, podczas przebywania w lokalu wyborczym, należy zachować 2-metrowy odstęp od innych osób.
Wybory prezydenckie 2020: Lokale muszą być wietrzone, a urny wyborcze dezynfekowane
Udając się w niedzielę do lokalu wyborczego musimy także pamiętać o dezynfekcji rąk - płyny będą dostępne w widocznym miejscu. Poniżej znajdziecie kilka dodatkowych i równie istotnych zasad, które będą obowiązywały 12 lipca w lokalach wyborczych.
- co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut, lokal musi być wietrzony,
- przy wejściu, w widocznym miejscu, umieszcza się dla wyborców płyn do dezynfekcji rąk. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, dopuszczalne jest delegowanie osoby, która będzie stała przy dyspenserze ze środkiem do dezynfekcji i zalecała każdemu wyborcy możliwość skorzystania z dezynfekcji,
- zaleca się, aby drzwi do sali, gdzie odbywa się głosowanie oraz inne drzwi do pomieszczeń, po których poruszają się wyborcy, były otwarte w miarę możliwości tak, aby nie trzeba było ich dotykać,
- powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, są przemywane płynem do dezynfekcji,
- stoły w lokalach wyborczych nie powinny być pokryte suknem, ani żadnym innym materiałem.
