Wśród działaczy Platformy Obywatelskiej od początku mówiono powszechnie o kandydaturze Krzysztofa Brejzy, który ma mandat europosła (za Radosława Sikorskiego, który z fotela w Parlamencie Europejskim zrezygnował, by zostać ministrem spraw zagranicznych w nowym rządzie Donalda Tuska). Nie było pewności, co do pozostałych nazwisk.
Brejza jedynką PO w regionie
Ostatecznie liderem list Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 2 (kujawsko-pomorskie) faktycznie okazał się Krzysztof Brejza. Drugi na liście jest Jacek Gajewski, który w czwartek, 25 kwietnia odebrał zaświadczenie o nominacji na radnego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Gajewski znany jest także kibicom żużlowym, był menedżerem drużyny Apatora Toruń. Na miejscu nr 3 jest pochodząca z powiatu sępoleńskiego Iwona Kozłowska, posłanka VII, IX i obecnej kadencji Sejmu.
Pozostali kandydaci to: Włodzisław Giziński, Katarzyna Zarębska, Iwona Ogonowska, Krzysztof Hekert, Aleksandra Chmarzyńska, Ewa Madej, Juliusz Młodecki.
Lewica stawia na młodego polityka
Lewica startuje w eurowyborach pod hasłem "Europa dla Ciebie". Jedynką w województwie kujawsko-pomorskim będzie 32-letni Piotr Kowal, były przewodniczący Rady Miasta Włocławka, obecnie radny, który próbował już swoich sił w wyborach parlamentarnych.
- We Włocławku pokazaliśmy, że 50-metrowe mieszkanie da się wynająć za 600 zł, a nie 4000 zł. Od miasta, a nie z rynku. Mówię da się z pełną odpowiedzialnością, bo tym zajmuję się we Włocławku jako radny od 5 lat. Stwórzmy europejski fundusz mieszkaniowy, który sprawi, że miasta w Polsce w końcu na masową skalę zaczną budować mieszkania na tani wynajem - mówił w sobotę Kowal na prezentacji liderów list Lewicy w poszczególnych okręgach.
Jest też niespodzianka. Joanna Scheuring-Wielgus z Torunia będzie startowała jako numer jeden listy w Wielkopolsce. Została jedynką w województwie wielkopolskim. W okręgu bydgoskim w gronie innych kandydatów Lewicy znaleźli się również: Anna Mackiewicz, wiceprzewodnicząca RM Bydgoszczy, Mateusz Orzechowski, Tatiana Urban, Włodzimierz Figas, Alicja Wojtyna-Jodko, Waldemar Lipiński, Natalia Pietrzak, Joanna Mytel, Marek Jopp
Silna ekipa PiS
Listę Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowano na 9 czerwca, otwiera Kosma Złotowski, obecny europoseł z Bydgoszczy. Drugi jest Krzysztof Szczucki, sejmowy poseł, który startował z okręgu toruńsko - włocławskiego. Dalej na liście są dwie posłanki z Włocławka: Joanna Borowiak i Anna Gembicka, poseł z Bydgoszczy Paweł Szrot, była posłanka Ewa Kozanecka, były wojewoda Józef Ramlau, Krzysztof Kosiński, Małgorzata Orłowska, a ostatnie miejsce zajmuje kolejny poseł z Bydgoszczy Łukasz Schreiber.
Trzecia Droga oficjalnie
W Polsce 2050 decyzje, co do tego, kto będzie startował w wyborach w Kujawsko-Pomorskiem już zapadły. "Jedynką" będzie doświadczony senator Ryszard Bober.
Z listy Konfederacji w regionie o mandat europosła będzie ubiegał się Sławomir Ozdyk, który kandydował również w wyborach do Sejmu w listopadzie 2023 roku. Mówi, że zawodowo zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa. Pochodzi z Nakła nad Notecią i jest przedsiębiorcą oraz wykładowcą na Uniwersytecie Szczecińskim (Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie). Pracę doktorską napisał i obronił w 2016 roku. Ma firmę ochroniarską.
Wiadomo za to na pewno, że inny działacz Konfederacji z Bydgoszczy, Marcin Sypniewski, który w listopadzie ubiegał się bez powodzenia o mandat posła, teraz wystartuje w wyborach europejskich, ale z okręgu śląskiego.
