Kontynuacja edukacji w odpowiedniej szkole i profilu klasy jest bardzo ważna, bo może zaważyć na przyszłości młodych ludzi.
Przed gimnazjalistami, którzy w tym roku kończą szkołę, trudny czas. Test gimnazjalny i wybór nowej szkoły to nie lada wyzwanie. Aby decyzje młodzieży były właściwe, placówki organizują drzwi otwarte. Podczas spotkań mają okazję przekonać potencjalnych uczniów do tego, że ich szkoła jest najlepsza, ma ciekawe kierunki kształcenia, atrakcyjną ofertę zajęć pozalekcyjnych.<!** Image 2 align=none alt="Image 209383" sub="Licealiści z Szubina chętnie spędzają czas pod żaglami, na zdjęciu podczas ubiegłorocznego rejsu na Mazurach / fot. archiwum">
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie oferuje naukę w 4-letnim technikum w zawodzie technik spedytor, co jest nowością w ofercie tej placówki. Gimnazjaliści mogą również wybrać zawód technika ekonomisty, ochrony środowiska i agrobiznesu.
W Zasadniczej Szkole Zawodowej młodzież może zdobyć zawód sprzedawcy, cukiernika, kucharza, drukarza, kuriera, fryzjera, lakiernika, mechanika pojazdów samochodowych, piekarza, krawca oraz wielu innych. Szkoła posiada też bazę firm, w których uczniowie mogą odbyć praktyki. Kierownik kształcenia praktycznego zapewnia, że w przypadku trudności ze znalezieniem miejsca do praktykowania nauki zawodu, ułatwi kontakt kandydatom do ZSZ.
W ZSP istnieje z kolei koło teatralne „Szalone Jagody”, Szkolne Koło Strzeleckie „Kaliber”, Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „Art-Dekor”, działające w ramach projektu Szkoła Praktycznej Ekonomii.
- Chyba jestem już zdecydowana, ale zawsze warto jest dobrze się zorientować, co dane szkoły mogą nam zaoferować. Wiele cennych informacji znaleźć można też w Internecie - mówi Ania, gimnazjalistka.
- Mam w planach zapoznać się z ofertą naszych szkół, ale wybieram się też do Nakła i do Bydgoszczy, żeby je porównać. Wolałbym jednak zostać na miejscu, w Szubinie - dodaje Marcin, gimnazjalista z Szubina.
LO im. S. Wyspiańskiego również zaprosiło do siebie gimnazjalistów, aby przekonać ich do wyboru „ogólniaka”. W roku szkolnym 2013/2014 planowane jest utworzenie klasy humanistycznej o kierunku medialno-prawnym, biologicznej z elementami ratownictwa medycznego oraz matematycznej z edukacją politechniczną i ekonomiczną.<!** reklama>
- Dysponujemy biblioteką o bogatym księgozbiorze, mamy dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe i językowe - czytamy w ulotce.
Ponadto licealiści mogą rozwijać się w kole biologicznym, matematycznym, sportowym, klubie przedsiębiorczości „Nisza”, drużynie sanitarnej, klubie „Euroumbrella”, klubie wolontariusza, teatrze „Meandry” oraz podczas rejsów żeglarskich.