17 z 36
(1920-1994) aktor teatralny i filmowy, reżyser, działacz...
fot. UMB

(1920-1994) aktor teatralny i filmowy, reżyser, działacz kultury. Urodzony na Szwederowie. Po zakończeniu II wojny światowej uczył się w założonej w mieście Szkole Dramatycznej. W 1946 r. złożył egzamin aktorski w Łodzi, po którym zaangażowany został do Teatru Miejskiego w Bydgoszczy. Występował również w Teatrze Dramatycznym w Toruniu. W 1956 r. z jego inicjatywy powstała w Bydgoszczy Scena Studyjna. Był aktorem wielu teatrów m.in. Poznaniu, Koszalinie i Szczecinie. W 1976 r. wrócił do Teatru Polskiego w Bydgoszczy i występował w nim do końca swego życia zawodowego. W tym okresie do ważniejszych jego ról należały m.in.: Dziennikarz („Wesele”), Johann Ludwik Heiberg („Z życia glist”), Szambelan („Iwona, księżniczka Burgunda”), Doktor Stockman („Wróg ludu”), Kniaź Bazyli („Nienasycenie”), Hieronimus („Czerwona magia”). W 1977 r. utworzył w Bydgoszczy Scenę Postaw Moralnych, gdzie prezentował m.in. utwory Kapuścińskiego, Herberta czy Wojtyły. Czynnie uczestniczył w Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej organizowanych w Bydgoszczy od 1981 r. W 1984 r. wystawił w kościele św. Wincentego a Paulo „Pasję wg św. Mateusza”, a w ramach małych form teatralnych „Mszę na Ołtarzu świata”. W kolejnym IV Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej wspólnie z Romą Warmus i Wandą Rucińską przygotował spektakl pt. „Jonasz”.

18 z 36
(1929-2007) historyk i muzealnik. W 1958 r. podjął pracę w...
fot. UMB

(1929-2007) historyk i muzealnik. W 1958 r. podjął pracę w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1968-1981 będąc dyrektorem tej placówki zapoczątkował organizację pomieszczeń muzealnych na Wyspie Młyńskiej. Do przejścia na emeryturę w 1981 r. był jego dyrektorem. Od 1953 r. współpracował z rozgłośnią Polskiego Radia w Bydgoszczy popularyzując dzieje miasta i regionu w audycji „Pożółkłe fotografie”. Autor dziesiątek artykułów zamieszczonych w „Wojskowym Przeglądzie Historycznym”, „Kalendarzu Bydgoskim”, miejscowej i ogólnopolskiej prasie oraz katalogach wystaw.

19 z 36
(1876-1932) prawnik, powstaniec wielkopolski, komisaryczny...
fot. UMB

(1876-1932) prawnik, powstaniec wielkopolski, komisaryczny prezydent Bydgoszczy. Urodzony w Ostrowie Wlkp. Jako komisaryczny prezydent miasta przejął 19 stycznia 1920 r. z rąk niemieckich władzę nad Bydgoszczą. Dzień później rozpoczął faktyczne urzędowanie w mieście. 11 marca wybrany przez Radę Miasta na stanowisko prezydenta Bydgoszczy. W wyniku starań Maciaszka, w granice Bydgoszczy włączono 18 gmin podmiejskich, zamieszkałych głównie przez Polaków. Początki polskiego zarządu nad Bydgoszczą nie były łatwe. Maciaszek dużo uwagi poświęcił sprawom finansów i gospodarki komunalnej. Podjął też trud spolszczenia miejskiej administracji. Z dużym trudem rozbudowywał sieć wodociągową i kanalizacyjną na peryferyjnych osiedlach. Dbał o rozwój szkolnictwa polskiego oraz instytucji kulturalnych. Niestety pogłębiająca się w całej Polsce recesja i bezrobocie wpłynęły na spadek popularności Maciaszka. Kulminacja niezadowolenia miała miejsce w czerwcu 1921 r., gdy uliczne awantury musiało stłumić wojsko, a tłum bydgoszczan zdemolował ratusz. 20 czerwca 1921 r. Maciaszek złożył rezygnację ze swojego stanowiska. Dopiero po śmierci doceniony przez mieszkańców Bydgoszczy, którzy tłumnie wzięli udział w pogrzebie pierwszego polskiego prezydenta miasta.

20 z 36
(1955- 2015) wybitny chirurg, współtwórca Akademii Medycznej...
fot. UMB

(1955- 2015) wybitny chirurg, współtwórca Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Wykształcił się i pracę naukową związał z Akademią Medyczną w Gdańsku – z której wywodzi się bydgoska Akademia. Od roku 1984, po utworzeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Profesor był kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń. W latach 1984 – 1990, przez dwie kolejne kadencje, pełnił funkcję Prorektora ds. Studenckich. Obejmował wiele znaczących funkcji m.in. w Towarzystwie Chirurgów Polskich, Polsko-Francuskim Towarzystwie Angiologicznym, Polskim Towarzystwie Chirurgii Naczyniowej, Polskim Towarzystwie Angiologicznym, College Francais de Pathologie Vasculaire.

Pozostało jeszcze 15 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Tak wygląda polski elektryczny mikrodostawczak. Zadebiutował w Katowicach

Tak wygląda polski elektryczny mikrodostawczak. Zadebiutował w Katowicach

Aktywnie uczcili urodziny Bydgoszczy. Na mecie na biegaczy czekał tort - zdjęcia

Aktywnie uczcili urodziny Bydgoszczy. Na mecie na biegaczy czekał tort - zdjęcia

Nowy sezon Bydgoskich Klasyków. Takie pojazdy pojawiły się na pierwszym spotkaniu

Nowy sezon Bydgoskich Klasyków. Takie pojazdy pojawiły się na pierwszym spotkaniu

Zobacz również

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy