
(1939-2013) działaczka samorządowa, promotorka życia kulturalnego w mieście. Pełniła urząd wicewojewody. Przez blisko 20 lat była radną rady miasta, przez dwie kadencje jej przewodniczącą. Przez 12 lat była też prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Zainicjowała słynne obiady czwartkowe - spotkania ludzi kultury z przedsiębiorcami.

(1928-2009) wybitny poeta, filozof, mistrz skrótu. Debiutował w 1951 r. na łamach czasopisma „Nowy Tor” (Warszawa) jako poeta. W latach 1963-1981 był redaktorem w Oddziale Pomorskim Polskiej Agencji Prasowej (Bydgoszcz). Od 1989 r. objął funkcję prezesa Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Otrzymał nagrodę Polskiego PEN Clubu w 2005 r.

(1914-1996) żołnierz AK, reporterka Polskiego Radia w Bydgoszczy, autorka tekstu wojennej piosenki „Siekiera, motyka”. Od listopada 1941 r. służyła w Związku Walki Zbrojnej, od lutego 1942 r. w Armii Krajowej, pracowała w komórce „Sztuka” i tzw. „KOPR” (Komisji Propagandy) Biura Informacji i Propagandy AK, aresztowana w 1942 r. przez gestapo trafiła na Pawiak, w tym samym roku trafiła do Auschwitz, następnie Ravensbruck. Od 1948 r. do przejścia na emeryturę w 1974 r. była pracownikiem Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Bydgoszczy. Była m.in. kierownikiem redakcji kulturalnej, regionalnej oraz zastępcą kierownika audycji literackich. Od 1950 r. dokumentowała sztukę i kulturę ludową, której poświęciła ponad 300 audycji radiowych.

(1948-2015) wieloletni prezes Polskiego Radia PiK, wcześniej dziennikarz Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy, opozycjonista z czasów PRL. Planował zostać reżyserem filmowym, a do radia trafił przez przypadek. Z wykształcenia był filologiem-polonistą, z zawodu dziennikarzem i menedżerem. Z Polskim Radiem w Bydgoszczy związany był ponad 40 lat. Tworzył audycje publicystyczne, artystyczne i wielokrotnie nagradzane reportaże. Był jednym z twórców Polskiego Radia PiK w jego obecnym kształcie. W okresie PRL był opozycjonistą. Już w 1968 r. jako student kolportował antykomunistyczne ulotki. Pracując w bydgoskiej rozgłośni Polskiego Radia był aktywnym działaczem „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego miał zakaz wstępu do radia. W styczniu 1982 r. został wyrzucony z pracy. W tym samym roku trafił do aresztu. Za działalność opozycyjną sąd skazał go na 2 lata więzienia w zawieszeniu.