Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy „Siedem cudów Bydgoszczy”. Mamy ich w mieście całkiem sporo

Krzysztof Błażejewski
Dariusz Bloch/archiwum Polska Press
Trwa nasz plebiscyt pod hasłem „Wybieramy siedem cudów Bydgoszczy”. Wychodzimy z założenia, że mamy w mieście wiele pięknych obiektów, które warto promować.

Przez najbliższe dni przedstawiać będziemy głosy miłośników Bydgoszczy, historyków, ludzi z miastem związanych. Na początek zapytaliśmy o siedem „cudów” prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Jerzego Derendę:

- To bardzo trudny wybór, choć w tym przypadku to dobry znak - powiedział. - Bydgoszcz naprawdę ma się czym pochwalić, jest w niej mnóstwo pięknych obiektów godnych miana „cudów”. Na 
pierwszym miejscu postawiłbym katedrę bydgoską, bardzo ciekawą pod względem architektonicznym, która dzięki obecnie przeprowadzanym remontom staje się prawdziwą perełką, odzyskuje pełnię swojego blasku.

Kamienice śródmieścia

W drugiej kolejności Jerzy Derenda zgłosił nam śródmiejski zespół architektoniczny, zachwycający zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych.

- Chodzimy zwykle z głową spuszczoną, nie patrzymy w górę, nie przyglądamy się na co dzień frontonom domów, a przecież całe pierzeje pełne są rzeźb, postaci, figur, niebanalnych ozdób - mówi prezes TMMB.

Miejsce trzecie to hotel „Pod Orłem”, kamienica pełniąca nie tylko rolę domu gościnnego, ale jako miejsce licznych wydarzeń, istotnych dla miasta.

- Do „cudów” musimy koniecznie zaliczyć też tzw. nowe spichrze, czyli dawny Bank BRE nad Brdą, którego bryła rzuciła na kolana architektów z całego kraju - dodaje Jerzy Derenda.

Węzeł wodny

Prezes TMMB na liście widzi też bazylikę pw. św. Wincentego a Paulo, Operę Nova, której walorem jest nie tylko kształt architektoniczny, ale także to, jakie ma znaczenie w życiu Bydgoszczy i jak wielkim zainteresowaniem mieszkańców cieszy się to, co w operze się dzieje.

- Jest ona doskonale wkomponowania w otoczenie i to jej kolejny plus - mówi. - A skoro już jesteśmy nad Brdą, to muszę na zakończenie listy „cudów” umieścić na niej cały bydgoski węzeł wodny. My, bydgoszczanie, na szczęście, nie musimy szukać zieleni i przestrzeni dla „oddechu” poza centrum. Już wymieniłem siedem? Oj, a jeszcze jest przecież cały kompleks parku w Myślęcinku, nie wspomniałem jeszcze o wspaniałych bydgoskich starych spichrzach nad Brdą, powszechnie znanych w kraju jako symbol miasta. Naprawdę mamy jako Bydgoszcz czym się pochwalić...

Nasz plebiscyt trwa. Prosimy o zgłaszanie propozycji drogą e-mailową ([email protected] oraz [email protected]) i listownie (Express Bydgoski: ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz). Propozycje Czytelników będziemy przedstawiać w internecie i na łamach wydania papierowego. Będą też wypowiedzi znanych bydgoszczan, historyków, miłośników miasta.

Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Zobacz również:

Zaglądamy na plac budowy odcinka S5 Aleksandrowo - Tryszczyn. To na tym odcinku powstaje największy most w ciągu północno-zachodniej obwodnicy Bydgoszczy, która będzie częścią trasy S5.Konstrukcja nad Brdą, która budowana jest w Tryszczynie - tuż przy granicy z Bydgoszczą, liczyć będzie 228 metrów długości, a jej szerokość to ponad 35 metrów.➤➤ Zobacz na następnych stronach zdjęcia i wideo z budowy udostępnione przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zaprezentowano na nich budowę mostu oraz innych ważnych obiektów.

Budowa mostu przez Brdę pod Bydgoszczą. Zobacz ZDJĘCIA i wid...

Prognoza pogody na środę, 27 czerwca 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo