https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy prędzej czy później zaczniemy kichać

ko
W USA zabójcze są orzeszki arachidowe, w Polsce to orzech laskowy. O swędzenie i pieczenie może nas przyprawić też kurz, przyprawa czy... pasta do zębów. Alergicy nie mają łatwego życia.

W USA zabójcze są orzeszki arachidowe, w Polsce to orzech laskowy. O swędzenie i pieczenie może nas przyprawić też kurz, przyprawa czy... pasta do zębów. Alergicy nie mają łatwego życia.

<!** Image 2 align=right alt="Image 134286" sub="Jednym z najczęstszych objawów uczulenia jest alergiczny katar / Fot. Jupiter">Muszą uważać na to, co jedzą, w jakim otoczeniu przebywają, kiedy beztrosko wyjść z domu, a kiedy lepiej w nim pozostać.

Co wisi w powietrzu?

- Wszyscy mamy geny alergiczne. Jednak nie wszyscy mamy objawy choroby. Decyduje o tym środowisko, w jakim żyjemy, a w jego ramach obecność alergenów, zanieczyszczeń powietrza (głównie pod postacią spalin i dymu tytoniowego) oraz obecność niektórych wirusów, które mogą torować drogę alergenom - wyjaśnia prof. Piotr Kuna, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, które zorganizowało w Operze Nova trwający od trzech dni X Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego pt. „Diagnostyka i leczenie chorób alergicznych w Polsce - nowe trendy”, podczas którego największe autorytety w tej dziedzinie wymieniają doświadczenia.

<!** reklama>Najczęstszą chorobą alergiczną jest alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa. Najpoważniejszy z kolei rodzaj alergii to astma oskrzelowa oraz alergie na pokarmy, leki, jad owadów (szczególnie os i pszczół). - Alergia pokarmowa objawia się bardzo subtelnymi objawami: wzdęcia, uczucie pełności, które są często bagatelizowane. Ale to nie wszystko. Zakres objawów tego rodzaju alergii na pokarm u dorosłych jest różnorodny, może dotykać każdego narządu, najczęściej to objawy skórne - wyjaśnia prof. Zbigniew Bartuzi, kierownik Katedry i Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum, odpowiedzialny za organizację kongresu w Bydgoszczy. Przyznaje, że jednym z powodów zaproszenia gości właśnie do nas jest promocja miasta.

Wczesne wykrycie

Czy znaleziono już cudowny lek? - W przypadku astmy kluczowe jest wczesne jej wykrycie. Nie wymyślamy niczego nowego, wdrażamy to, co stanowi standard światowy. Obecnie leczenie astmy możemy zacząć już od 6 miesiąca życia - mówi prof. Kuna. W przypadku alergii na pokarmy również ważny jest czas, jak najszybsze odnalezienie tego, co uczula. - Nadzieją dla osób z alergią pokarmową są szczepionki antyalergiczne. Prowadzone są badania amerykańskie i zachodnioeuropejskie, gdzie taki właśnie bardzo drogi preparat podaje się pacjentom z ciężką alergią na pokarm - wyjaśnia prof. Bartuzi. Specjaliści zwracają uwagę na to, że szerszą wiedzę o alergologii powinni mieć lekarze rodzinni - właśnie temu tematowi poświęcone są dzisiejsze sesje.(ko)

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski