Sztandar z wizerunkiem papieża, odsłonięcie tablicy, msza święta w intencji uczniów i błogosławieństwo arcybiskupa Henryka Muszyńskiego złożyły się na uroczystości w Żalinowie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 21423" >Dla młodzieży uczęszczającej do gimnazjum, rodziców i nauczycieli miniony piątek był wyjątkowym i długo oczekiwanym dniem. Placówka liczy już 133 lata i dotąd była bezimienna.
- Jesteśmy dumni, że patronem naszego gimnazjum został najwybitniejszy Polak naszych czasów, papież Jan Paweł II - mówili uczniowie.
Nie wszyscy chcieli
Zanim jednak starania gimnazjum o to, by mogło mieć wymarzonego patrona zakończyły się więc sukcesem, odbyły się trzy burzliwe sesje Rady Gminy.
Część rajców nie chciała bowiem zgodzić się na to, by placówka nosiła imię wielkiego papieża. Na szkolne uroczystości, mimo udziału w nich znakomitych gości z księdzem arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim na czele i wystosowaniu przez uczniów imiennego zaproszenia, nie przybył przewodniczący Rady Gminy Jan Łuczak.
Szef rady od początku był przeciwny temu, by Jan Paweł II został patronem placówki w Żalinowie.
Zło dobrem zwyciężaj
Piątkowe uroczystości w szkole poprzedziła msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Ludzisku. W nabożeństwie, obok proboszcza, księdza Ryszarda Kuchty, udział wziął metropolita gnieźnieński, który później także poświęcił pamiątkową tablicę ufundowaną przez radnego Edwarda Pietrzaka i udzielił błogosławieństwa społeczności szkolnej.
- Błogosław Boże wszystkim, którzy wybrali Jana Pawła II jako swojego patrona. Niechaj nauczycielom i uczniom przyświeca dewiza Ojca Świętego „zło dobrem zwyciężaj” - mówił arcybiskup Henryk Muszyński.
Placówka otrzymała także replikę drewnianego krzyża, który po zamachu zawieźli papieżowi do kliniki Gemmelli przedstawiciele rolniczej „Solidarności”.
- Nasza szkoła otrzymała imię papieża dzięki zaangażowaniu grupy radnych, dla których ważniejsze okazały się wartości przekazywane przez Jana Pawła II, niż osobiste urazy czy niechęć - przypomniała dyrektor Zofia Sawicka dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by papież został patronem szkoły.
Uchwałę Rady Gminy przeczytał radny Krzysztof Orfin. Sztandar dla szkoły z wizerunkiem Ojca Świętego Jana Pawła II ufundowali przedsiębiorcy Maria i Zenon Bąkowscy oraz Maria i Edward Pietrzakowie.