https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie dni wielkiej chwały

Paweł Antonkiewicz
Przed obchodami 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego ukazało się opracowanie o jego przebiegu w Mroczy i okolicy.

Przed obchodami 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego ukazało się opracowanie o jego przebiegu w Mroczy i okolicy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 103170" sub="W książce poświęconej walkom w Mroczy i okolicy znalazły się też informacje o powstańcach z powiatu wyrzyskiego / Fot. Archiwum">- Publikacja jest jednym z rocznicowych przedsięwzięć podjętych przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1018/1919 w Mroczy, które opracowanie wydało – mówi Jarosław Odrobiński, prezes towarzystwa i autor opracowania „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w Mroczy i okolicy. Rocznica wydarzeń”. - Motorem napędowym tej pracy stało się opracowanie Feliksa Kałasa, syna powstańca, zakonnika, pod tytułem „Wspomnienie uczestników Powstania Wielkopolskiego z Mroczy w styczniu 1919 r.”

Wydawnictwo, wraz z załącznikami, liczy 187 stron, poprzedzone jest wstępem starosty nakielskiego Andrzeja Kindermana. Po przedstawieniu wiadomości ogólnych o powstaniu, w kolejnych rozdziałach autor skupia się na wydarzeniach na terenie Mroczy i okolicy, przedstawia sylwetki powstańców, omawia przebieg uroczystości patriotycznych po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku. W ostatniej części pisze o Towarzystwie Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, którego jest założycielem i prezesem.

<!** reklama>- Główną ideą opracowania, jak również faktu powołania Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/ 1919 w Mroczy, skupiającego obecnie 25 członków, było wypełnienie pewnej luki oraz wiedzy wiedzy historycznej o powstaniu oraz o powstańcach w Mroczy, którzy, nie bacząc na konsekwencje, jakie mogły spotkać ich oraz najbliższych, przyłączyli się do zwycięskiego zrywu – mówi autor.

W pracy wykorzystanych zostało wiele źródeł historycznych znajdujących się w zasobach Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, Centralnego Archiwum Wojskowego w Rembertowie, Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

- Korzystałem też z materiałów będących w zasobach rodzinnych, ale już w mniejszym zakresie, ze względu na krótki czas powstawania publikacji – dodaje Jarosław Odrobiński.

Druk publikacji został sfinansowany, między innymi, z funduszy starostwa nakielskiego w ramach konkursu ofert nr 7 pod nazwą „Ochrona dóbr kultury i tradycji narodowej”, Urzędu Miasta i Gminy w Mroczy oraz licznych darczyńców – osób prywatnych, firm oraz członków TPPW 1918/1919 w Mroczy.

- Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji, wspierali finansowo nasze koło, umożliwiając wydanie opracowanie, serdecznie dziękuję – mówi Jarosław Odrobiński.

Warto wiedzieć

Obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego obchodzone będą w w Mroczy 5 stycznia 2009 roku.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski