„Myśli o ikonie Jerzego Nowosielskiego” - to temat kolejnego wykładu, który 15 października odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 98167" sub="Jerzy Nowosielski, „Portret mężczyzny w okularach” Fot. archiwum">Jerzy Nowosielski urodził się w 1923 roku w Krakowie. Jest profesorem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Jego malarstwo uważane jest za jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sztuki XX wieku. Obok malarstwa świeckiego Nowosielski od lat pisze ikony. Tak właśnie - pisze. W stosunku do tych prawosławnych wizerunków świętych używa się bowiem słownictwa niekojarzącego się z malarstwem. Dlaczego?
- Ikona w teologii prawosławnej jest równoznaczna z dogmatem. Nie tyle przedstawia, co opisuje różne ewangeliczne sytuacje. Tradycyjne ikony muszą być zgodne z kanonem. Nowosielski natomiast uznał, że to nie na nasze czasy i odważył się zaproponować inną ikonę. Jego dzieła różnią się od tych kanonicznych przede wszystkim większym stopniem uproszczenia - mówi prof. Adam Bezwiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który 15 października wygłosi prelekcję pt. „Myśli o ikonie Jerzego Nowosielskiego”.
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy posiada w zbiorach osiem płócien Jerzego Nowosielskiego. Są to: „Akt we wnętrzu” (1950), „Kwartet” (1962), „Pejzaż z tramwajem” (1964 - eksponowany w spichrzach), „Zaproszenie do cyrku” (1965), „Kompozycja abstrakcyjna” (1970), „Akt - Toaleta z lampą” (1973 - eksponowany), „Abstrakcja geometryczna I” (1973) oraz „Portret mężczyzny w okularach” (1974). W foyer Filharmonii Pomorskiej można zaś podziwiać ikonę J. Nowosielskiego pt. „Święta Paraskiewa”.
<!** reklama>Prof. Adam Bezwiński jest autorem kilku monografii poświęconych poezji romantyzmu rosyjskiego oraz podstawom nacjonalizmu rosyjskiego. W ostatnich latach zajmuje się rosyjską myślą religijną XIX i XX stulecia. Jest członkiem Komitetu Słowianoznawstwa PAN, redaktorem naczelnym kwartalnika „Slavia Orientalis”.
Twórczość sakralna
Spotkanie w Spichrzach
- Wykład prof. A. Bezwińskiego odbędzie się 15 października o godz. 18 w spichrzach przy ul. Grodzkiej 7-11. Wstęp wolny.