Marian Ajtner urodził się 30 maja 1899 r. w Kcyni w rodzinie wielodzietnej. Był jednym z jedenastu dzieci Feliksa i Heleny z domu Czerwińskiej.
<!** Image 2 align=right alt="Image 124502" sub="Na zdjęciu obelisk upamiętniający uformowany 31 grudnia 1918 roku oddział powstańczy w Czeszewie Fot. Kamila Czechowska">Ukończył siedmioklasową szkołę powszechną, a od 31 marca 1914 r. uczył się zawodu ślusarza. W celach zarobkowych udał się do Poznania, gdzie początkowo pracował w drukarni oraz jako listonosz. Jak wielu Polaków z tych terenów powołany został do wojska niemieckiego i służył w 20. Pułku Artylerii Grolman. Podczas służby 29 maja 1918 r. został ranny i trafił do szpitala. Podczas wybuchu powstania przebywał na urlopie, który miał się zakończyć 4 stycznia 1919 r. Do wojska pruskiego z urlopu już nie wrócił.
Walki pod Kcynią
W czasie powstania wielkopolskiego 1918-1919 walczył w szeregach batalionu powstańczego w Kcyni, do którego wstąpił jako ochotnik w noc sylwestrową 1918 roku, kiedy to oddział kcyński wsparty powstańcami z Czeszewa i Gołańczy wyzwolił miasto. Obsadzał posterunek na moście w Kcyni, gdzie otrzymał rozkaz rewidowania Niemców udających się do miasta. W I Kompanii kcyńskiej walczył, między innymi, pod Kcynią, Gromadnem, Szubinem i Ludwikowem. 7 stycznia 1919 r. w czasie walk pod Ludwikowem został ranny i trafił do niewoli niemieckiej, z której wrócił 1 listopada 1919 r i leczył się w szpitalu w Poznaniu. Do powstania przystąpił także jego młodszy brat Edmund.
<!** reklama>Po wyleczeniu podjął ponownie pracę na poczcie w Poznaniu. Od 1 marca 1920 r. do 9 października 1921 r. służył w Wojsku Polskim. W 1923 r. zwolniony został ze służby jako inwalida wojenny. Po powrocie do zdrowia pracował w zakładzie ślusarskim ojca w Kcyni, jednak inwalidztwo nie pozwala mu kontynuować pracy zarobkowej. W czasie wojny został wysiedlony do Generalnej Guberni, a następnie trafił do obozu pracy. Nie odstąpił od narodowości polskiej i zamieszkiwał z rodziną w Inowrocławiu.
Od 1946 r. pracował jako strażnik w Bydgoszczy, a następnie przeniósł się do Inowrocławia, gdzie od 1950 r. zatrudniony był w Fabryce Aparatów Lutowniczych, a następnie znów jako strażnik. Poślubił Pelagię z domu Śliwińską.
Honory dla powstańca
Za udział w powstaniu wielkopolskim odznaczony został: w 1965 r. Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, w 1968 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Marian Ajtner zmarł 12 stycznia 1983 roku.