Powstańcze biogramy zanim zostały zebrane w jednym wydawnictwie zamieszczane były co tydzień w „Expressie Nakielskim”.
<!** Image 2 align=right alt="Image 139010" sub="W regionie żyje wiele rodzin powstańców wielkopolskich, którym poświęcony był pomnik odsłonięty w 1924 roku
w Paterku.">Ukazało się wyjątkowe wydawnictwo: „Słownik biograficzny uczestników powstania wielkopolskiego frontu północnego (nadnoteckiego) 1918-1919”. Nakło dołączyło w ten sposób do Poznania i Żnina, które wcześniej zdecydowały się na takie opracowanie.
- Biogramy powstańców ukazywały się w piątkowych wydaniach „Expressu Nakielskiego” i wtedy właśnie narodził się pomysł ich zebrania i dodania kolejnych w osobnym wydawnictwie. Wykorzystaliśmy w nim materiały zebrane przez Kamilę Czechowską z Szubina i Piotra Adamczewskiego oraz Andrzeja Sołtysiaka z Nakła i Jarosława Odrobińskiego z Mroczy oraz innych autorów - mówi Sławomir Łaniecki, pod którego redakcją został opracowany słownik.
<!** reklama>Znalazły się w nim 232 biogramy powstańców, opracowane przez 32 autorów z całej Polski, zarówno historyków, jak i przedstawicieli rodzin powstańczych piszących o swoich przodkach.
<!** Image 3 align=left alt="Image 139010" sub="Tytułowa strona wydawnictwa, które z pewnością zainteresuje nie tylko historyków / Fot.Archiwum">- To chyba ważne wydawnictwo nie tylko dla historyków, ale też dla wielu rodzin powstańców mieszkających w naszym regionie. Wielkim sukcesem jest to, że ideę powstania słownika wsparły samorządy gmin wchodzących w skład nakielskiego powiatu, Starostwo Powiatowe w Nakle, Bank Spółdzielczy w Nakle, a całość dofinansowana została przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach zadania „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, kształtowanie postaw patriotycznych” - mówi Sławomir Łaniecki.
Pochlebną recenzję wystawił słownikowi najwybitniejszy obecnie historyk powstania wielkopolskiego, profesor Bogusław Polak z Politechniki Koszalińskiej, który będzie gościem imprezy promującej wydawnictwo. Odbędzie się ona 11 stycznia 2010 roku w Nakle. - Planujemy kontynuację wydawnictwa, dlatego zwracamy się z prośbą do rodzin powstańców o przejrzenie domowych archiwów i powiadamianie nas o znalezieniu nieznanych dotąd dokumentów i zdjęć - dodaje Sławomir Łaniecki.
Warto poczytać
Opracowanie dostępne jest w Nakielskim Ośrodku Kultury, Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni, Gminnej Bibliotece Publicznej w Sadkach oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej.