Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOŚP w Bydgoszczy 2024 - plan imprez. Będzie koncert zespołu TSA i moc atrakcji

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W Regionalnym Sztabie WOŚP w Bydgoszczy trwają już intensywne przygotowania do finału. Na zdjęciu od lewej Leszek Jakubowski i Michał Moczadło z orkiestrowymi serduszkami i puszkami.
W Regionalnym Sztabie WOŚP w Bydgoszczy trwają już intensywne przygotowania do finału. Na zdjęciu od lewej Leszek Jakubowski i Michał Moczadło z orkiestrowymi serduszkami i puszkami. Arkadiusz Wojtasiewicz
Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych - pod takim hasłem w niedzielę 28 stycznia już po raz 32. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Bydgoszczy trwają intensywne przygotowania do finału.

Lista wolontariuszy, którzy tego dnia zbierać będą datki na ulicach Bydgoszczy, jest już prawie zamknięta.

- Łącznie będzie to 750 osób - mówi Michał Moczadło, szef Regionalnego Sztabu WOŚP w Bydgoszczy. - Zgłoszenia od grup zorganizowanych np. szkół, hufców i innych grup już się zakończyły. W przypadku wolontariuszy indywidualnych weryfikujemy jeszcze ostatnie zgłoszenia.

Przypomnijmy, że w dniu finału wolontariusze WOŚP będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską. Uchwałę w tej sprawie na sesji (13 grudnia ub. roku) przyjęła Rada Miasta Bydgoszczy. Warunkiem jest posiadanie ważnego identyfikatora wydanego przez organizatorów WOŚP.

Trwają jeszcze rozmowy artystami, którzy wystąpią na Starym Rynku

Sercem orkiestrowego grania będzie, oczywiście, Stary Rynek. Tu od godz. 12 na scenie odbywać się będą koncerty.

- Lista wykonawców jest dopinana, ale już mogę uchylić rąbka tajemnicy. W Bydgoszczy w dniu finału wystąpi zespół TSA - mówi Michał Moczadło. - Jak co roku będzie z nami też formacja Bydzia-com-band, a ponadto LILA, Bydgoscy Bluesmeni i dwie szkoły tańca z Bydgoszczy. Pełną listę artystów podamy niebawem.

O godz. 20 planowane jest "Światełko do Nieba".

- Na pewno fajerwerków nie będzie. Już dziś zachęcamy mieszkańców, którzy przybędą na Stary Rynek, by zabrali ze sobą latarki i telefony - mówi Michał Moczadło.

W Bydgoszczy będą działały cztery sztaby. W całym województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych ich jest aż 117.

- W tym roku nastąpi jedna zmiana. Punkt rozliczeniowy dla wolontariuszy WOŚP nie będzie się mieścił w BCOPiW, lecz w Młynach Rothera - mówi Michał Moczadło. - W tym miejscu będzie możliwa też płatność telefonem na rzecz WOŚP. Ponadto mamy też dwa terminale. Wolontariusze WOŚP będą się z nimi przemieszczać w różne punkty w mieście. To program pilotażowy. Jeśli się sprawdzi, to być może za rok takich terminali, gdzie będzie można dokonać wpłaty kartą, będzie więcej.

Pierwsze aukcje na Allegro już się rozpoczęły

Z okazji 32. Finału WOŚP wiele będzie się działo w mieście. Tradycyjnie nie zabraknie "Nasercowego grania", z kolei w CH Rondo przy ul. Kruszwickiej 1 odbędzie „Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Planowane są również, m.in., dwa turnieje halowej piłki nożnej. Jeden z nich odbędzie się w kampusie Politechniki Bydgoskiej.

Trwają pierwsze aukcje na Allegro. Regionalny Sztab WOŚP w Bydgoszczy wystawił już część rzeczy i wydarzeń przekazanych na licytacje. To np. obrazy, Miś prosto z Teatru Polskiego w Bydgoszczy wraz z zaproszeniem na spektakl, zdjęcie Tomasza Golloba z autografem, "Jeden dzień w fotelu prezesa SM Nad Brdą", gadżety z Festiwalu Podróżnicy wraz z książką i bluzą, czy kurs operatora koparko-ładowarki. Jak zapewnia Michał Moczadło, z każdym dniem rzeczy wystawionych na aukcje ma przybywać.

W tym roku motto finału brzmi: „Tu wszystko gra OK! Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Zebrane datki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Niewydolność oddychania to poważny problem. Pokazała to właśnie pandemia Covid-19. O problemie dyskutowali też w październiku 2023 r. w Bydgoszczy specjaliści z całej Polski podczas konferencji medycznej "Niewydolność oddychania" zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

Dr nauk med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, prezes PTCHP i zarazem krajowa konsultant w dziedzinie chorób płuc, podkreślała wtedy, że pandemia uwidoczniła także niewiarygodne zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę tym w zakresie, szczególnie dotyczącą wentylacji mechanicznej. Poza tym każdy specjalistyczny sprzęt będzie niezwykle cenny dla szpitali, by lekarze mogli szybko diagnozować pacjentów.

Przypomnijmy, że Bydgoszcz od lat mocno akcentuje swój udział na orkiestrowej mapie Polski. Podczas ubiegłorocznego 31. Finału WOŚP, który odbył się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą - zagramy dla wszystkich, małych i dużych”, zebrano w naszym mieście ponad 623 tys. zł (kwota razem z puszkami, licytacjami i e-skarbonkami).

Warto dodać, że w ciągu 31 Finałów WOŚP w całym kraju zebrała prawie 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tys. urządzeń.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera