W niedzielę (12 stycznia) podczas 28. Finału WOŚP datki będą zbierane dla dziecięcej medycyny zabiegowej. - To świetny pomysł, bo potrzeby w tym zakresie są duże - mówi dr nauk med. Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy. - Przykładowo potrzebujemy wysokospecjalistycznego sprzętu do przeprowadzania precyzyjnych i rzadkich operacji neurochirurgicznych. Musimy też uzupełnić sprzęt chirurgiczny do terapii zabiegowych w oparciu o lasery. Przydałby się też aparat EEG do operacji neurochirurgicznych, dzięki któremu moglibyśmy usuwać ogniska padaczkorodne.
Przez 27 lat grania orkiestry do szpitala dziecięcego trafił sprzęt wartości 25 mln zł. - Dostaliśmy, m.in. ultrasonografy, pompy infuzyjne, kardiomonitory - wylicza dr nauk med. Danuta Kurylak. - Z poprzedniej edycji WOŚP otrzymamy jeszcze np. sprzęt do badań audiometrycznych i audiologicznych oraz echokardiograf - cztery takie urządzenia już mamy, ale przyda się kolejne. Zmienia się technologia, sprzęt się zużywa, dlatego cieszymy się z każdego takiego wsparcia.
Od początku grania orkiestry także Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Jurasza otrzymał sprzęt wartości kilkunastu mln zł.

Patrycja Czerwińska
- ]Dostaliśmy, m.in. tomograf komputerowy do badań dzieci, cytometr przepływowy, aparat do leczenia nerkozastępczego, sprzęt do znieczulania, aparaty RTG, USG, wannę do masażu oraz łóżka dziecięce ortopedyczne - mówi Marta Laska rzecznik szpitala Jurasza.- Fundacja WOŚP wsparła też naszą Klinikę Geriatrii.
Zobacz także:
Bydgoskie czworaczki będą kwestować na rzecz WOŚP
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela najwięcej darów od WOŚP otrzymał Oddział Kliniczny Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka wraz z Wyjazdowym Zespołem „N”. Wzbogacił się np. o nowoczesne inkubatory, laser okulistyczny, respirator noworodkowy, czy ruchome stanowisko do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka z wyposażeniem. W szpitalu realizowany jest także program Fundacji WOŚP pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Stąd kobiety z cukrzycą chcące przygotować się do ciąży, których nie stać na zakup osobistej pompy insulinowej, mogą ją bezpłatnie wypożyczyć.
Patrycja i Rafał Czerwińscy, rodzice bydgoskich czworaczków, doskonale wiedzą, jak ważny jest sprzęt ofiarowany przez WOŚP.
]- Nasze dzieci korzystały z niego wielokrotnie i postanowiliśmy się odwdzięczyć - mówi pan Rafał. - W ub. roku chłopcy po raz pierwszy zostali wolontariuszami i zbierali datki do puszek. Ludzie na ich widok wrzucali pieniążki, oczywiście, razy cztery. W tym roku też będziemy kwestować i grać z WOŚP.[
