Gromkie odśpiewanie hymnu i wspólne odtańczenie „Beligijki” na inowrocławskim Rynku oraz przemarsz uczestników przy dźwiękach policyjnej orkiestry pod halę sportową, gdzie młodzież zaprezentowała zdobyte umiejętności, zakończyły przystanek PaT. Ponad 500 młodych ludzi z całego województwa przyjechało do Inowrocławia, by wziąć udział w warsztatach profilaktycznych, które od ośmiu lat odbywają się pod egidą policji w ramach programu Profilaktyka a Ty.
- Na pierwszy Przystanek do miejscowości Miłomłyn pod Ostródą przyjechało 86 osób, w ubiegłym roku w ogólnopolskiej imprezie uczestniczyło ponad dwa tysiące osób. Dziś w Inowrocławiu na Przystanku Regionalnym Województwa Kujawsko – Pomorskiego mamy ponad 500 młodych ludzi. Przystanek to nie jest fikcja. Tu nikt nie kazał tym młodym ludziom przyjść. Oni sami dokonali wyboru, że chcą ten wolny czas spędzić z rówieśnikami bez piwa czy innego alkoholu, bez narkotyków i dopalaczy. To jest ewenement, bo jeszcze w tę imprezę zaangażowana jest policja i oni tu sami na nasze zaproszenie przyjeżdżają – mówi inspektor Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, który jest pomysłodawcą PaT-u.
Uczestnicy Pat-u najpierw brali udział w różnorodnych warsztatach w ramach festiwalu poPatrz: teatralnych, tanecznych, dziennikarskich, radiowych, plastycznych, poetyckich, ratownictwa medycznego czy samoobrony, którego organizatorem od pięciu lat jest II LO im. Marii Konopnickiej. Po zakończeniu festiwalu przemaszerowali w asyście policji skandując okrzyki „ Życie bez uzależnień”, "Najważniejsze jest bezpieczeństwo” do Solanek, gdzie wspólnie odtańczyli „Beligijkę” i odśpiewali hymn PaT-u.
- Tu jeden od drugiego zaraża się pozytywną energią. Jestem dumna, gdy patrzę na to, co tu się dzieje i jaką wspaniałą mamy młodzież. Młodzi ludzie mają fantastyczne pomysły i pokazują, że można żyć i świetnie się bawić bez używek, bez uzależnień.. Nieczęsto się zdarza, żeby dorośli oddawali młodzieży głos. A ten głos to wsparcie dla każdego młodego człowieka, bo tu nikt nie jest sam. To, co się tutaj dzieje znakomicie wpisuje się w program oświatowy naszego województwa – podkreśla kujawsko – pomorski kurator oświaty Anna Łukaszewska, która od początku uczestniczyła w imprezie.
Młodych ludzi nie trzeba było namawiać do zabawy. W sobotę w południe spotkali się wraz z organizatorami i uczestnikami szkoleń ze szkół i samorządów na rynku, by ponownie odśpiewać hymn Przystanku i zatańczyć wspólnie Belgijkę, po czym przy dźwiękach orkiestry udali się do hali widowiskowo – sportowej, by zaprezentować zdobyte w czasie warsztatów umiejętności.
- Cieszyłabym się bardzo, gdyby udało wam się trafić chociaż do połowy młodych ludzi, którzy nie idą tą dobrą drogą - mówiła wojewoda Ewa Mes.
Starosta inowrocławski Tadeusz Majewski podsumował imprezę stwierdzeniem, że ze spokojem patrzy w przyszłość, gdyż obecnych zastąpią wspaniali ludzie.
Patronat prasowy nad PaT-em sprawował m.in. Express Bydgoski. Autorem programu PaT jest inspektor Grzegorz Jach, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. Impreza odbyła się pod patronatem wojewody kujawsko-pomorskiego, marszałka województwa, kuratora oświaty, komendantów wojewódzkiego oraz powiatowego policji, starosty inowrocławskiego, prezydenta miasta oraz dyrektora II LO.
Zobacz galerię: Wojewódzki Przystanek PaT w Inowrocławiu