Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściciele bydgoskich przychodni nie znają swojej przyszłości

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Przychodnia „Gdańska” szykuje się do wykupu swojego zabytkowego budynku
Przychodnia „Gdańska” szykuje się do wykupu swojego zabytkowego budynku Tadeusz Pawłowski / archiwum
Miasto nie sprzedało jeszcze ani jednej nieruchomości dzierżawionej przez przychodnie. Ich ceny, jak mówią najemcy, są zbyt wysokie.

Uchwała Rady Miasta w sprawie sprzedażny nieruchomości, które są dzierżawione przez przychodnie, obowiązuje od końca listopada 2013 roku. Chodzi o 26 nieruchomości wykorzystywanych do celów medycznych przez 46 spółek. W grudniu 2013 roku informowaliśmy, że wolę wykupu wynajmowanych budynków wyraziły tylko dwie przychodnie, w tym „Gdańska”. Do dziś nie została jednak sprzedana ani jedna nieruchomość.

Trzy, których dzierżawcy nie zdecydowali się na kupno, zostały przekazane pod zarząd Administracji Domów Miejskich. Są to: przychodnia „Komunalni”, przychodnia „Nad Wisłą” oraz przychodnia „Romet”. Płacą one, zgodnie z decyzją prezydenta Bydgoszczy, 10-krotnie wyższy niż do tej pory czynsz, czyli 8,2 zł za mkw. powierzchni użytkowej.

- Przychodnie te dzierżawią od miasta łącznie ok. 2600 metrów kwadratowych. Współpraca z naszymi nowymi klientami, jak dotąd, układa się dobrze i mamy nadzieję, że taka pozostanie w przyszłości - zapewnia Magdalena Marszałek, rzecznik ADM. - Dotychczas mieliśmy podpisane umowy z przychodnią „Kapuściska” oraz „Opławiec”.

Od końca ubiegłego roku do sprzedaży przygotowana jest nieruchomość o wartości miliona 450 tysięcy zł, wynajmowana przez przychodnię „Gdańska”.

- Cena została naliczona z 50-procentową bonifikatą z tytułu wpisu do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - Akt notarialny powinien być zawarty na przełomie lutego i marca.

Z kolejnymi trzema dzierżawcami prowadzone są rokowania - dotyczą one, m.in., wyceny wartości nieruchomości. Prowadzą je: przychodnie „Górzyskowo”, „Bartodzieje” i „Błonie”. Dla kolejnych ośmiu przygotowano operaty szacunkowe. Natomiast 11 nieruchomości, w tym pięć o nieuregulowanym stanie prawnym, jest dopiero przygotowywana do zbycia.

Jak się dowiedzieliśmy, przychodnie nie osiągają tak wielkich dochodów, by mogły wyłożyć setki, niekiedy miliony złotych na wykup obiektów. Niektórzy uważają, że jeśli prezydent nie zmieni swojej decyzji nakazującej podniesienie stawek opłat za czynsz oraz nie odstąpi od sporządzania wycen w myśl stawek rynkowych, to przychodnie zaczną bankrutować. Może także dojść do przeprowadzenia lokalnego referendum..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera