Kapryśna pogoda sprzyja infekcjom. Liczba zachorowań na grypę w porównaniu z ubiegłym rokiem zdecydowanie wzrosła, a epidemiolodzy obawiają się, że chorych - już wkrótce - może być jeszcze więcej.
- Między 16 a 22 marca tego roku zanotowaliśmy w powiecie bydgoskim ogółem 129 przypadków zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Dla porównania w ubiegłym roku było ich 14.<!** reklama>
Natomiast między 23 a 31 marca 2013 roku odnotowano 157 przypadków. W roku 2012 było ich jedynie 12. U jednego z pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 potwierdzono przypadek grypy AH1N1 - informuje Renata Zborowska-Dobosz, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Dane wskazują na to, iż w tym roku mamy prawie trzynaście razy więcej chorych na grypę niż w poprzednim roku.
Więcej pacjentów w szpitalach
Do bydgoskich szpitali trafia coraz więcej pacjentów z podejrzeniem grypy, skarżących się na bóle głowy, mięśni i stawów oraz z wysoką gorączką. - Znacząco zwiększyła się liczba zachorowań w minionym miesiącu. Od ostatniego tygodnia lutego do końca marca przyjmowaliśmy średnio pięcioro dzieci tygodniowo - mówi dr n. med. Ewa Smukalska z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego.
Pogoda wspiera infekcje
Na szczęście, sezonową falę grypy mamy już za sobą, bowiem najwięcej przypadków mieliśmy w grudniu. Jednak zmienna pogoda i wahania temperatur nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie.
- Jest wiele przesłanek ku temu, że liczba zgłaszanych przypadków wzrosnie, ale najczęściej są to podejrzenia, które można potwierdzić poprzez badania. Pogoda wciąż nas zaskakuje i możemy stwierdzić, że mamy wiosenną dogrywkę grypy. Epidemiolodzy obawiają się jednak jeszcze większego wzrostu zachorowań, bo ryzyko związane jest ze zmianą pogody, a odwilż dopiero się zbliża. Przed nami fala ciepła, puszczą mrozy i wtedy z pewnością pojawi się więcej chorych - mówi dr n. med. Arkadiusz Kuziemski, lekarz epidemiolog z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Wczoraj w bydgoskich przychodniach nie pojawiło się więcej pacjentów z podejrzeniem grypy niż zwykle.
- Mimo że aura sprzyja zachorowaniom, po okresie świątecznym na razie nie zauważyliśmy, żeby zwiększyła się liczba pacjentów z objawami grypy - mówi pracownik rejestracji w przychodni Sanitas.
Ważna profilaktyka
Trzeba pamiętać, że nie wszystko zależy od aury. Bardzo istotna jest profilaktyka. Jak więc zapobiegać grypie? - Musimy, zwłaszcza teraz, odpowiednio się ubierać, nie dopuszczać do przegrzania ani do przemarznięcia. Warto pamiętać o higienie. Często myjmy ręce, zwłaszcza po wizytach w miejscach publicznych. Jeśli już zaczynamy czuć się źle, najlepiej wziąć kilka dni wolnego i zostać w domu, aby nie pogłębić infekcji, a także, żeby nie zarażać innych - radzi dr n. med. Arkadiusz Kuziemski.
Innym sposobem zapobiegania infekcjom jest częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Należy - jeśli jest to tylko możliwe - ograniczyć kontakt z osobami chorymi.
Wiele zależy również od naszej diety. Do jadłospisu w okresie wzmożonego zagrożenia grypą należy wprowadzić dużo warzyw i owoców, w tym czosnek. Można korzystać z leków, zawierających witaminę C i rutynę.
- Można również szczepić się na grypę. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem. Ci, którzy zaszczepili się w minionym roku, powinni pamiętać, że nie szczepimy się raz na całe życie. Szczepienie przeciwko grypie należy powtarzać co roku - radzi Renata Zborowska-Dobosz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. (mol)
Liczby
Trzynaście razy więcej chorych na grypę
Dane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, dotyczące zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne:
w 2012 roku między 16 a 22 marca odnotowano 15 przypadków zachorowań, a w 2013 roku - 129,
w roku 2012 między 23 a 31 marca odnotowano 12 przypadków, a w 2013 roku - 157.