- Przekazujemy doskonałe wieści od naszego dotyczące proponowanej wieży widokowej przy Wyszogrodzie - kolebce Fordonu - czytamy na profilu stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród na Facebooku. I dalej: „Miło mi poinformować, że w sprawie projektu ponadosiedlowego Budżetu Obywatelskiego, dotyczącego budowy wieży widokowej przy grodzisku Wyszogród, zebraliśmy wymagane uchwały trzech rad osiedlowych, popierające projekt, a tym samym spełniliśmy warunki przejścia do kolejnego etapu. Bardzo dziękuję Radzie Osiedla Brdyujście, Radzie Osiedla Tatrzańskie i Radzie Osiedla Stary Fordon za poparcie tej inicjatywy, nawiązującej zarówno do dziedzictwa naszego miasta, jak mogącą stać się dużą atrakcją turystyczną. Niewykluczone, że poparcie będzie większe i także inne rady osiedlowe z terenu Fordonu i okolicy, do których zwracaliśmy się, poparły projekt, wysyłając uchwałę bezpośrednio do biura Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejnym etapem będzie głosowanie mieszkańców, które odbędzie się na jesieni. Mam nadzieję, że tak duża atrakcja, jaką może być wieża widokowa zlokalizowana przy grodzisku Wyszogród - kolebce Fordonu, a z której roztaczać się będzie piękna panorama na Fordon, Brdyujście, zakole Wisły, zdobędzie liczne poparcie”.
W tych godzinach wychodzą i przychodzą przelewy w bankach 20...
W rozmowie z nami Robert Szatkowski mówi: - Teraz czas na krok ze strony mieszkańców, którzy wezmą udział w głosowaniu na projekty zgłoszone do BBO. Mam nadzieję, że poprą pomysł. Bydgoszcz jest położona na wzniesieniach. Stąd są doskonałe widoki, więc myślę, że nie taka jedna wieża by się przydała, ale można ich postawić co najmniej kilkanaście. Mam nadzieję, że inne rady i mieszkańcy Bydgoszczy pójdą tym tropem.
Wieża miałaby kosztować ok 250 tysięcy zł.
- Wydaje się, że to nie są wielkie pieniądze dla budżetu miasta. To konstrukcja stalowo-drewniana, porównywaliśmy koszty budowy podobnych obiektów w Polsce, to uśredniona cena - mówi Robert Szatkowski. - Lokalizację proponujemy oczywiście nie na samym terenie grodziska w Wyszogrodzie, bo to teren pod ochroną archeologiczną. W grę wchodzi teren należący do miasta, leżący między dawnym grodziskiem a starą cegielnią, ale tuż na wiślanych wałach, prawie przy rzece.
zobacz
Wyszogród to grodzisko położone na lewym brzegu Wisły w strategicznie ważnym miejscu na pograniczu pomorsko-kujawskim. Jest pozostałością po grodzie kasztelańskim, od 1314 r. książęcym, zniszczonym przez Krzyżaków w maju 1330 roku podczas wojny polsko-krzyżackiej 1327–1332. Gród sprawował kontrolę nad drogą wodną Wisły i traktem lądowym.
