<!** Image 3 align=none alt="Image 206525" sub="Prace nad grafikiem jeszcze się nie skończyły, ale drogowcy już zabrali się za równanie ulic. Wczoraj można ich było spotkać na Gawroniej. Fot.: Dariusz Bloch">
ZDMiKP wyciąga rękę do przewodniczących rad osiedli i czeka na ich głos w sprawie ustalania drogowych priorytetów oraz nadzór nad odbiorem inwestycji.
<!** reklama>
Drogowcy od kilku dni opracowują grafik remontów bydgoskich gruntówek w oparciu o sugestie samych mieszkańców. Głosy przekazane przez przedstawicieli osiedli pomogą ustalić, które drogi wymagają po zimie najpilniejszych interwencji.
- W końcu w mieście dzieje się coś dobrego. Jeżeli faktycznie będziemy mieli głos przy typowaniu ulic do remontów, uznam to za duży ukłon w naszą stronę - uważa Bogumił Gołdyn, przewodniczący Rady Osiedla Jachcice. Zapytany o drogi gruntowe, które wymagają szybkiego remontu, wymienia ulice Partyzantów, Zawiszy Czarnego i Leszka Białego.
A które gruntówki wskazują przedstawiciele innych dzielnic?
- Musiałbym wymienić prawie wszystkie ulice, bo żadna osiedlowa droga nie jest u nas utwardzona. Jednak newralgicznymi punktami są drogi dojazdowe do szkoły i do kościoła. W pierwszej kolejności należy więc wyrównać Smukalską, Opławiec i Sanatoryjną, a także Kolonijną i Zdrojową - mówi Robert Zając z Rady Osiedla Smukała-Opławiec-Janowo.
Tymi samymi kryteriami kieruje się Jarosław Kubiak z Rady Osiedla Stary Fordon, wskazując na ulicę Celną, którą wiele rodziców dowozi dzieci do szkoły. Waldemar Kulpa z Rady Osiedla Miedzyń-Prądy wskazuje z kolei na Siewną oraz Osadę: - Są tam takie niecki, że pół samochodu może się w nich schować. Poza tym tragicznie wyglądają ulice Pijarów, Leszczyna, Orna, Makowa i Szczytowa.
Przewodniczący Rady Osiedla Wilczak-Jary, Jarosław Cholewczyński, w pierwszej kolejności wymienia ulicę Hożą. Dodaje, że na wyrównanie czekają też ulice Tuwima, Tetmajera, Janickiego, Kotowicza, Średzka, Skwarna, Ciepła i Księżycowa. Radosław Ginther z Rady Osiedla Osowa Góra dodaje do listy kolejne ulice.
- Ptasia i Pelikanowa są w agonalnym stanie. Gawronia, Indycza, Motylowa, Biedronkowa, Platynowa, Głuszcowa, Szpakowa, Gęsia, Spławikowa i Sztormowa to dopiero początek. Po zimie są w nich takie koleiny, że na pierwszym biegu się nie przejedzie.
Dariusz Sieracki z RO Bydgoszcz Wschód-Siernieczek-Brdyujście wskazuje Harcerską i Kapliczną, Stanisław Kierzkowski z RO Flisy wymienia ulice Wodną i Zachodnią, Krystyna Koperska, wiceprzewodnicząca RO Szwederowo, wymienia ulice Horodelską, Grodziska, Stefańskiego i Bocheńskiego, według Barbary Ziółkowskiej z RO Zimne Wody-Czersko Polskie najważniejsze drogi to Buska, Chęcińska, Miechowska i Stopnicka, a Stanisław Garstka z RO Łęgnowo Wieś podkreśla, że na swoją kolej czekają też Przyłubska, Otorowska, Wypaleniska i odnoga Toruńskiej.
Edward Sell, przewodniczący RO Czyżkówko, nie chce natomiast typować żadnej ulicy. - Wszystkie drogi wymagają równania, ale to rozwiązanie na kilka minut. Czekamy na utwardzenie naszych ulic.
Niestety, drogowcy nie otrzymali w tym roku żadnych środków na utwardzanie gruntowych dróg. Chcąc jednak pomóc radom osiedli. Mają zamiar umożliwić im udział w odbiorze technicznym przyszłych inwestycji.
- Odbiory pod nadzorem rad osiedli dotyczyć będą wyłącznie dróg gruntowych. Jak to będzie wyglądać w praktyce, dopiero się okaże, bo pomysł pojawił się niedawno, chcemy jednak, by każdy zainteresowany mógł przedyskutować kwestie związane z budową oraz zadawać pytania wykonawcy - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP.
Z tego rozwiązania nie jest do końca zadowolony Waldemar Skarżyński z Rady Osiedla Bartodzieje.
- Mieszkańcy nie są fachowcami. Jeżeli ulicą przejedzie równiarka, droga będzie dobrze wyglądała, ale wystarczy, że kilka razy przejedzie samochód i już będzie nadawać się do ponownego równania. Trzeba by tę ziemię odpowiednio ubić. Czy zwykły mieszkaniec osiedla jest w stanie powiedzieć, czy zrobiono to porządnie?