https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie komunikaty powinny pojawiać się w aplikacji "Dbamy o Bydgoszcz"? Apel o dodanie informacji o poważnych zagrożeniach

Jarosław Więcławski
Tak było w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w poniedziałek 6 stycznia 2025 (dzień po wybuchu pożaru)
Tak było w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w poniedziałek 6 stycznia 2025 (dzień po wybuchu pożaru) Jakub Soboczyński
Pożar w jednej z fabryk w parku przemysłowym z początku stycznia wywołał dyskusję dotyczącą właściwego informowania mieszkańców o podobnych sytuacjach. O zmiany w aplikacji Dbamy o Bydgoszczy apelowali m.in. członkowie bydgoskiego oddziału Partii Razem.

„Niedawny pożar w fabryce MMP Neupack, przy ulicy E. Petersona, był kolejnym przypadkiem poważnego zdarzenia, o którym miasto nie informowało mieszkańców. Pożar gaszono ok. 150 godzin, do atmosfery przedostał się szereg zanieczyszczeń, a na osiedlach przy Parku Przemysłowym spadał popiół. Wielu mieszkańców Górnego Tarasu było mocno zaniepokojonych. Ponadto w okolicy zakładu objętego pożarem znajduje się jedna z głównych tras wylotowych prowadzących do DK 10” – napisali w połowie stycznia działacze Razem w piśmie do prezydenta Bydgoszczy.

„Aplikacja byłaby idealnym narzędziem, które mogło służyć uspokojeniu mieszkańców i przekazaniu im informacji, aby unikali przebywania w okolicy obszaru działania służb ratowniczych lub wybrali inną drogę wyjazdową z miasta. Tak się niestety nie stało” – stwierdzili.

Dodano, że komunikatów zabrakło w przypadku wycieku kwasu solnego w czerwcu 2023 r., a w aplikacji pojawiały się np. informacje o pracach technicznych, które powodują hałas. Zdaniem Razem dobór komunikatów jest zbyt arbitralny lub restrykcyjny, by skutecznie wykorzystać funkcję informacyjną aplikacji. W piśmie do prezydenta zasugerowano, „aby wykorzystywać powszechność aplikacji i jej zasięgu nie tylko do promowania kolejnych wydań Bydgoszcz Informuje, ale i by informować o poważnych zagrożeniach pojawiających się w mieście”.

Zmiany są możliwe

O odniesienie się do pisma poprosiliśmy bydgoski ratusz. Pytaliśmy m.in. czy w aplikacji wprowadzono lub planowane jest wprowadzenie zmian dotyczących m.in. informowania o pożarach, wypadkach czy innych zagrożeniach.

Analizujemy możliwość wprowadzenia zmian w zakresie powiadamiania o zdarzeniach nagłych, poza tym co już dziś funkcjonuje w DoB. Sprawę zamieszczania komunikatów w systemie Dbamy o Bydgoszcz reguluje § 1 pkt 10 Regulaminu korzystania z Systemu („Komunikat - informacja lub powiadomienie Push o wydarzeniach z życia Miasta Bydgoszczy lub informacje ze strony Systemu” – przyp. red.) – opowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Wymienia, że komunikaty dotyczą m.in. zmian w regulaminie, przypomnienia o uzupełnieniu danych, nowych funkcjonalności, istotnych wydarzeń opisanych w Bydgoszcz Informuje, głosowania w BBO, wyborów do rad osiedli czy ostrzeżeń otrzymywanych z BCZK. Mogą pojawiać się również informacje od ZDMiKP o długotrwałych utrudnieniach drogowych i komunikacyjnych, a nawet zaproszenia do akcji sprzątania lasów i dzikich wysypisk.

Nie było zagrożenia

Po pożarze w fabryce MMP Neupack 5 stycznia 2025 r. opublikowany został komunikat ZDMIKP dotyczący znacznych utrudnień komunikacyjnych „Exploseum – utrudnienia w ruchu” o treści „Uwaga! Petersona – interwencja służb, kursy linii nr 68 skrócone do przystanku Park Przemysłowy/Falkowskiego.” z odesłaniem do szczegółowych informacji na stronie https://zdmikp.bydgoszcz.pl/pl/transport/8458-exploseum-utrudnienia-w-ruchu) – zaznacza rzeczniczka prasowa.

– W przypadku niedawnego pożaru w fabryce MMP Neupack BCZK natychmiast powiadomiło Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, za pośrednictwem którego dokonano pomiarów jakości powietrza na zagrożonym terenie. Żadna z interweniujących służb nie powiadomiła BCZK o wystąpieniu realnego, bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców miasta, co byłoby podstawą do przekazania stosownego ostrzeżenia. Dlatego takiego ostrzeżenia za pośrednictwem aplikacji DoB nie przekazano – dodaje.

– Komunikaty systemu Dbam o Bydgoszcz nie są informacją o interwencjach służb, chyba że mają wpływ na funkcjonowanie komunikacji publicznej dla pasażerów lub powodują utrudnienia w ruchu drogowym dla kierowców. Tę funkcjonalność wdrożyliśmy w drugiej połowie 2024 r. – przekazuje Marta Stachowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski