- Cztery lata temu świętowaliśmy wspólny sukces bydgoskiego wioślarstwa, który był kontynuacją sukcesów klubu RTW Lotto-Bydgostii na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Teraz obiekt nie tylko znakomicie się prezentuje, ale spełnia wymagania najlepszego klubu wioślarskiego, nie tylko w Polsce, ale i Europie. Wierzę, że ta inwestycja przyczyni się do jeszcze lepszego rozwoju młodych zawodników, którzy pod okiem trenerów oraz w znakomitych warunkach będą sięgać po najwyższe sportowe laury – mówi prezydent Rafał Bruski.
Obiekt nie tylko znakomicie się prezentuje, ale spełnia wymagania najlepszego klubu wioślarskiego, nie tylko w Polsce, ale i Europie
W czwartek, 13 sierpnia, bydgoskie medalistki olimpijskie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj-Smolińska wzięły udział w spacerze inwestycyjnym. Była to okazja do zobaczenia od środka gotowej przystani. W obiekcie trenują już medaliści olimpijscy oraz zawodnicy, którzy zmagania na najważniejszych imprezach sportowych mają jeszcze przed sobą. Dzięki inwestycji treningi odbywają się w komfortowych warunkach.
- Tego obiektu, będą nam zazdrościć kluby w całej Polsce. Od teraz warunki szkoleniowe są dwie klasy lepsze, niż w poprzednich latach. Dziękuje prezydentowi, za podjęcie decyzji o modernizacji tego miejsca. Wzorowa współpraca z wykonawcą Ebud Przemysłówka zapewniła ciągłość szkoleniową zawodników, w ciągu ostatnich 18 miesięcy – dodaje prezes klubu Zygfryd Żurawski.
Tego obiektu, będą nam zazdrościć kluby w całej Polsce. Od teraz warunki szkoleniowe są dwie klasy lepsze, niż w poprzednich latach. Dziękuje prezydentowi, za podjęcie decyzji o modernizacji tego miejsca
Co się zmieniło?
Wartość całej inwestycji to prawie 29,5 mln zł, z czego 2,5 mln zł to dofinansowanie z programu Sportowa Polska. Całą resztę sfinansowano z budżet miasta. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Dzięki temu sportowcy mogli cały czas kontynuować treningi.
Budowa nowej części przystani rozpoczęła się w 2018 roku. W pierwszej kolejności wykonano nowy budynek przystani oraz nowe umocnienie nabrzeża i pomosty pływające, a także awanport dla motorówek. Ta część została oddana do użytkowania pod koniec 2019 roku.
To były derby! Bydgoszcz kontra Toruń - pamiętacie? [zdjęcia]
Drugi etap polegał na modernizacji istniejących budynków użytkowanych przez RTW Lotto-Bydgostia oraz zagospodarowaniu całego terenu wokół Przystani. Teren został ogrodzony i oświetlony, nawierzchnie utwardzone, pojawił się także 27-stanowiskowy parking. Uporządkowana została zieleń. W ramach modernizacji budynku wykonano m.in. przebudowę schodów zewnętrznych, pomieszczeń szatni i sanitarnych zawodników, w tym nowe instalacje. Remont przeszła także sala ergometrów i niecka basenu wioślarskiego.
W zmodernizowanym budynku mieszczą się obecnie: na parterze: hangar dla łodzi, siłownia, basen wioślarski, sala ergometrów, warsztat i pomieszczenia techniczne. Na piętrze znajdują się szatnie, pokoje trenerów, sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe.
Nie tylko przystań
Równocześnie z rozbudową przystani miasto prowadziło szereg innych zadań wzmacniających sportową infrastrukturę służącą między innymi przedstawicielom sportów wodnych. Kończy się budowa olimpijskiej Astorii i basenu przy ul. Kromera. W ostatnich latach przebudowano na Torze Regatowym trybuny, hangar oraz więżę sędziowską. W przygotowaniu są kolejne zadania.
(źródło: UM Bydgoszczy)
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 24
