Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, co chcieliby bydgoszczanie w strefach otwartych basenów nowej Astorii. Zakończyły się konsultacje społeczne

Małgorzata Pieczyńska
Podczas konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania terenów wokół nowej Astorii zgłoszono ponad sto uwag i propozycji.
Podczas konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania terenów wokół nowej Astorii zgłoszono ponad sto uwag i propozycji. Dariusz Bloch/Archiwum
Hamaki, miejsce do grilla, dodatkowe przystanki komunikacji miejskiej - to tylko niektóre propozycje, zgłoszone przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania terenów wokół nowej Astorii.

Zgodnie z rekomendacją Rady ds. Partycypacji Społecznej, wstępna koncepcja zagospodarowania tych terenów, którą przygotował ratusz, została poddana konsultacjom społecznym. Trwały one od 19 września do 15 października br. W rozbudowanej ankiecie urząd miasta poprosił bydgoszczan, aby podpowiedzieli, jakie rozwiązania widzieliby na obszarze ciągnącym się wzdłuż bulwarów od budowanego basenu Astorii aż do ul. Unii Lubelskiej. W odpowiedzi napłynęło ponad 100 uwag i propozycji.

- W konsultacjach społecznych wzięło udział prawie sto osób - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Choć była możliwość wypełnienia ankiet papierowych, to jednak wielu wybrało dogodniejszą formę i zrobiło to w wersji elektronicznej. Zdecydowana większość uwag była bardzo konkretna i rzeczowa. Przykładowo, pojawił się postulat, aby zlokalizować dodatkowe przystanki przy ul. Królowej Jadwigi i Żeglarskiej oraz ustawić stojaki na rowery. Wśród najczęściej zgłaszanych propozycji były, m.in., kwestie dotyczące infrastruktury technicznej, czyli wielkości otwartych basenów, struktury podłoża, zaplecza sanitarnego czy miejsc dla matek z dziećmi.

Jakie jeszcze pomysły mieli bydgoszczanie? W ich opinii w strefie sportu i rekreacji powinny powstać także: boisko do siatkonogi, plac do gry w bule, stoliki do gry w karty i szachy oraz boisko do gry w badmintona.

- Mieszkańcy zwracali też uwagę, aby udostępnić im odpowiednią liczbę hamaków oraz leżaków - mówi Marta Stachowiak. - Niektórzy sugerowali nawet, aby znalazło się tam też miejsce do grilla. Inni apelowali o łatwy dostęp do bezpiecznego parku linowego zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Ponadto zgłoszono też takie postulaty jak: darmowe Wi-Fi, poidełka „Wody Bydgoskiej”, sauna, podgrzewana woda w basenie czy ruchome zadaszenie.

- Teraz te wszystkie uwagi i opinie będą poddane analizie i na tej podstawie zostanie opracowana ostateczna koncepcja zagospodarowania terenów wokół nowej Astorii - wyjaśnia Marta Stachowiak. - Jeszcze w czasie konsultacji społecznych planowaliśmy spacer badawczy, ale ze względu na aktualny zakres prowadzonych prac budowlanych na terenie Astorii, nie mógł się on odbyć w wyznaczonym terminie. Stąd zorganizowaliśmy spotkanie z mieszkańcami w bezpośrednim sąsiedztwie konsultowanego obiektu, czyli na terenie kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki. Tam także mieszkańcy mogli zapoznać się ze szczegółowym zakresem prac oraz zgłosić swoje uwagi w formie papierowej.

Teren wzdłuż bulwarów, od budowanego basenu Astorii aż do ul. Unii Lubelskiej, obejmuje powierzchnię około 21 tys. metrów kwadratowych. Wstępna koncepcja jego zagospodarowania zakładała podzielenie go na cztery strefy. W pierwszej - pływackiej - będą znajdowały się dwa baseny otwarte o wymiarach 25x15 m i 15x15 m, budynek szatni letniej i punkt gastronomiczny. Strefa 2, czyli zabaw i rekreacji, obejmować ma: rwącą rzekę, basen dla dzieci do lat 5, teren rekreacyjny z wodotryskami o nawierzchni EPDM, która amortyzuje i przepuszcza wodę, oraz zjeżdżalnie. W strefie 3 - relaksu - mają być: plaża, boisko do siatkówki plażowej oraz natryski schładzające i oczyszczające. Strefa 4 - rekreacji ruchowej - to parkour park, park linowy dla dzieci, plac zabaw oraz urządzenia do ćwiczeń, joga i fitness.

Nowa Astoria będzie największym basenem w regionie. Niecka o wymiarach olimpijskich zapewni możliwość profesjonalnego treningu najlepszym sportowcom. Pływacy będą mogli tu też organizować zgrupowania. Basen ma też służyć uczniom bydgoskich szkół oraz mieszkańcom. Budowa obiektu rozpoczęła się w sierpniu br. i potrwa 18 miesięcy. Koszt inwestycji to 99,5 mln zł.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera