
Wigilia Paschalna zaczyna się od rozpalenia ognia na zewnątrz kościoła, od którego odpala się, święci i oznacza Paschał symbolicznymi znakami. Kościół jest wtedy całkowicie ciemny. Uroczysta procesja wchodzi do wnętrza budynku. Na początku od Paschału odpalają świece księża, następnie księża, a na końcu zapala się światło w całym kościele. Ksiądz idąc z Paschałem przez środek kościoła, śpiewa trzykrotnie słowa „Światło Chrystusa”, a wierni odpowiadają „Bogu niech będą dzięki”.

Liturgia Słowa jest tego dnia bardziej rozszerzona. Składa się z 7 czytań ze Starego Testamentu i 2 z Nowego, które przeplatane są psalmami. Przedstawiają one całe dzieło zbawienia. Następnie zostaje odśpiewane uroczyste „Chwała na Wysokości Bogu”, po którym zaczynają grać organy i bić dzwony.

Kolejnym elementem Liturgii Wielkiej Soboty jest przejście do chrzcielnicy, w której zostaje poświęcona woda. Cała Wieczerza Pańska kończy się uroczystą procesją, podczas której śpiewane są wielkanocne pieśni.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy Św. w Wielki Czwartek. Kapłani zachęcają jednak do udziału w uroczystościach.