https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka defilada wojskowa na placu Wolności [KALENDARIUM BYDGOSKIE NA 15 WRZEŚNIA]

Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co wydarzyło się 15 września w Bydgoszczy.
Sprawdź, co wydarzyło się 15 września w Bydgoszczy. Archiwum
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 15 września. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 15.09 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 15 WRZEŚNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

15 września 1772 roku Johann Schoenborn, zajmujący Bydgoszcz w imieniu króla pruskiego po I rozbiorze wysłał pierwszą relację z miasta, w której informował, iż nakazał przybić orły pruskie na ratuszu oraz na bramach Poznańskiej, Gdańskiej i Toruńskiej, a następnie w obecności burmistrza miasta Jana Sypniewskiego, radnych, ławników i mieszczan odczytał patent notyfikacyjny dotyczący panowania pruskiego.

15 września 1773 roku miało miejsce rozpoczęcie budowy koszar dla oddziału huzarów pruskich nad Brdą w miejscu, gdzie dziś stoi budynek Poczty Polskiej. Był to budynek jednopiętrowy wybudowany w ekspresowym tempie.

15 września 1884 roku w drodze do Skierniewic przez Bydgoszcz przejeżdżał specjalny pociąg wiozący cesarza Niemiec Wilhelma I wraz z jego świtą. Podczas postoju na stacji nadburmistrz Bydgoszczy Bachmann przekazał cesarzowi pozdrowienia od bydgoszczan i przypomniał wcześniejszy pobyt cesarza w Bydgoszczy w 1872 roku.

15 września 1903 roku papież Pius X wyasygnował 8 tysięcy marek jako pomoc dla Polaków w budowie w Bydgoszczy nowego kościoła pw. Świętej Trójcy.

15 września 1937 roku po powrocie z wielkich manewrów wojskowych odbytych w rejonie Wągrowca, Kcyni, Żnina i Szubina ok. 50 tys. żołnierzy Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz odebrał na pl. Wolności 5-godzinną defiladę pod hasłem „Bydgoszcz wita armię” z udziałem 1 pułku artylerii najcięższej stacjonującego w Górze Kalwarii. Na trybunie obecni byli też prymas Polski, ks. kardynał August Hlond, generalicja i szefowie sztabów Estonii, Łotwy i Finlandii.

15 września 1939 roku do Bydgoszczy przybył gruppenfuehrer SS i adiutant Himmlera, Ludolf von Alvensleben, który rozpoczął organizowanie struktur Selbstschutzu Westpreussen, organizacji pomocniczej policji odpowiedzialnej za masowe egzekucje Polaków jesienią 1939 roku.

Tego samego dnia kreisleiter Werner Kampe podpisał decyzję o całkowitym wyburzeniu synagogi bydgoskiej mieszczącej się u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Wałów Jagiellońskich.

15 września 1948 roku powstały Zjednoczone Zakłady Rowerowe z siedzibą w Bydgoszczy, które dały początek późniejszemu krajowemu monopoliście, powstałemu w 1961 roku - „Rometowi”. W skład ZZR weszło 13 przedsiębiorstw działających w Bydgoszczy, na Śląsku i w Poznaniu.

Stare zdjęcia Bydgoszczy. Popatrzcie, jak się zmienia nasze miasto. To samo miejsce, dwie różne fotografie, które dzieli wiele dekad.

Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...

15 września 1965 roku w Klubie MPiK przy ul. Gdańskiej 10 odbyło się spotkanie z popularnym wówczas gawędziarzem Stefanem Wiecheckim, słynnym „Wiechem”.

15 września 1970 roku w Bydgoszczy zmarła w wieku 83 lat Felicja Krysiewiczowa, muzyk i działaczka kultury, założycielka Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej i Studium Operowego.

15 września 2002 roku odbyło się uroczyste oddanie do użytku węzła zachodniego na Czyżkówku, w którego skład wchodzą: przeprawy nad Kanałem Bydgoskim i Brdą, dwujezdniowa ulica Nad Torem, nowy wiadukt przy ul Grunwaldzkiej i rondo gen. Maczka.

Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski