Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek wracamy na „Lemarę”!

Justyna Tota
Justyna Tota
Poczuć klimat panujący na pokładzie bydgoskiej barki w latach jej największej świetności lub po prostu dobrze się bawić na koncercie, granym na statku. W ten sposób „Lemara” ma promować Bydgoszcz i jej wodną tożsamość
Poczuć klimat panujący na pokładzie bydgoskiej barki w latach jej największej świetności lub po prostu dobrze się bawić na koncercie, granym na statku. W ten sposób „Lemara” ma promować Bydgoszcz i jej wodną tożsamość Dariusz Bloch
Jak wyglądało życie kapitana i pomieszczenia niewielkiego statku towarowego pływającego po Wiśle, Brdzie, Odrze i Noteci, o tym będzie można się przekonać, zwiedzając odrestaurowane wnętrza zabytkowej barki „Lemara” i słuchając anegdot najstarszego bydgoskiego szypra.

To ma być powrót - nie tyle dosłownie na wodne szlaki (choć niektórzy nie wykluczają, że w niedalekiej przyszłości okazjonalnie - w ramach promocji miasta - ten statek jeszcze wypłynie), ale do życia w bydgoskiej przestrzeni. Zacumowana przy Rybim Rynku zabytkowa barka od wtorku oficjalnie wychodzi do mieszkańców i turystów z ofertą kulturalną, zapraszając na swój pokład pod hasłem „Powrót na Lemarę”. Ten niewielki statek kiedyś przewoził głównie zboże i cukier, teraz jego najcenniejszym załadunkiem jest kultura i historia bydgoskiej żeglugi śródlądowej.

- Otwarta zostanie nowa aranżacja wnętrza barki, pozwalająca poznać życie bydgoskich szyprów z czasów, gdy Brda była wodną autostradą. Barkę można będzie zwiedzać i uczestniczyć w odbywających się na niej koncertach
- zapowiada Jarosław Jaworski, rzecznik MCK.

Zabytkowy sprzęt, pamiątki i wnętrza barki, odtworzone dzięki konsultacjom prowadzonym z dawnymi szyprami i ich rodzinami, to stała ekspozycja „Lemary”, po której w dniu otwarcia oprowadzać będą kapitan Jerzy Ratz (kapitan wraz z córką Martą są załogą „Lemary”) i Adam Gajewski z MCK. Wielu ciekawostek tego dnia z pewnością będzie się można dowiedzieć od najstarszego bydgoskiego szypra, 92-letniego Edmunda Matowskiego, a także podczas pokazu filmu pt. „Rzeka wspomnień”, czyli zapisu wypowiedzi członków rodzin szyperskich, których losy, nierzadko od narodzin, splecione były z barką.

Jednak „Lemara” ma być nie tylko muzeum na wodzie, ale też miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych. Stąd podczas wtorkowego otwarcia będą też warsztaty plecenia wianków i występ zespołu Płomienie. A już dziś na barce zagra Orkiestra Dęta Zarządu OSP w Pruszczu Pomorskim, która ma w zanadrzu szeroki repertuar - od muzyki klasycznej przez rozrywkową, na religijnej kończąc. Natomiast w sobotę i niedzielę o 21.30 będzie można zobaczyć widowisko teatralne „Miasto nad Kanałem” na motywach powieści Jerzego Sulimy-Kamińskiego „Most Królowej Jadwigi”.

Jedynym ograniczeniem barki jest jej wyporność. W czasie danej imprezy na pokładzie może przebywać maksymalnie 38 osób, w tym załoga. Jednak we wtorek „Lemara” okaże się bardziej gościnna i będzie mogło na niej przebywać 100 gości, zwiedzanie będzie się odbywać grupami po 20 osób.

Gdzie? Kiedy? Za ile?
„Powrót na Lemarę”, Rybi Rynek, wtorek (24.06.) godz. 18. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!