https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. W Bydgoszczy przystąpi do niego ponad 2800 uczniów

Marta Mikołajska
Tegoroczny egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany w dn. 13-15 maja. W Bydgoszczy przystępuje do niego 2833 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.
Tegoroczny egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany w dn. 13-15 maja. W Bydgoszczy przystępuje do niego 2833 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Dariusz Bloch
We wtorek, 13 maja, ósmoklasiści rozpoczną egzaminy kończące szkołę podstawową. Na początek mierzą się z testem z języka polskiego. W kolejnym dniu podejdą do egzaminu z matematyki, a w czwartek, 15 maja, sprawdzą swoje umiejętności z języka obcego.

W tym roku w Bydgoszczy do egzaminu ósmoklasisty przystępuje 2833 uczniów. W województwie kujawsko-pomorskim z zadaniami egzaminacyjnymi zmaga się 17914 osób.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Jakie zmiany?

Jak przekazała nam Ewa Podgórska, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, zasadniczą zmianą w roku szkolnym 2024/2025 jest wydłużony czas egzaminów o 25 proc. Oznacza to, że egzamin z języka polskiego będzie trwał 150 minut, z matematyki - 125 minut, a z języka obcego nowożytnego - 110 minut.

- Wydłużenie czasu trwania egzaminu dla wszystkich uczniów pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym itp. na pomyślne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych - wyjaśnia Ewa Podgórska.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Terminy i zasady punktacji

Egzaminy w 2025 r. rozpoczynają się 13 maja i potrwają trzy dni. Pierwszego dnia uczniowie piszą egzamin z języka polskiego. Uczniowie otrzymają arkusze składające się z dwóch części. Pierwsza z nich będzie zawierała zadania odnoszące się do dwóch tekstów - literackiego (poezji, epiki lub dramatu) i nieliterackiego (naukowego, popularnonaukowego lub publicystycznego). Ponadto, pojawić się mogą zadania zawierające fragmenty innych utworów, teksty ikoniczne przysłowia czy frazeologizmy. Łącznie uczniowie mogą zdobyć 25 punktów, w tym około 50 proc. za zadania zamknięte. W drugiej części ósmoklasiści zmierzą się z wypracowaniem, związanym z jednym z dwóch podanych tematów (do wyboru). Za tę część można otrzymać maksymalnie 20 punktów. Łącznie do zdobycia jest 45 punktów.

W środę, 14 maja, uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki. Celem jest sprawdzenie poziomu opanowania umiejętności, takich jak: sprawność rachunkowa, wykorzystanie i tworzenie informacji, interpretowanie reprezentacji, rozumowanie i argumentacja. W arkuszu znajdzie się 20-21 zadań, w tym 14-15 zadań zamkniętych oraz 5-6 otwartych. Za każdą z dwóch części będzie można uzyskać około 50 proc. łącznej liczby punktów (30 pkt.).

Ostatni egzamin, z języka obcego nowożytnego (tu języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski - w zależności od tego, którego z nich uczeń uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych) odbędzie się w czwartek, 15 maja. W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się 45-55 zadań obejmujących: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedź pisemną.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Kiedy wyniki?

W każdym z arkuszy uczniowie będą mieli do rozwiązania zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Wśród zadań zamkniętych znajdą się, m.in., zadania wyboru wielokrotnego, typu prawda/fałsz oraz zadania na dobieranie.

Wyniki egzaminów uczniowie poznają 4 lipca. Osoby, które z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpią do egzaminu w podstawowym terminie, będą mogły napisać go w czerwcu.‎

Egzamin ósmoklasisty 2025. Co uczeń może wnieść na salę?

Na egzamin uczeń może przynieść ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. ‎

- Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali (z wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia) - informuje Ewa Pogórska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski