Organizatorzy wyjazdów często zwracają uwagę, na co przed wyjazdem należy obowiązkowo, według ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia, zaszczepić się, a także, jakie szczepienia są wprawdzie niekonieczne, ale zalecane. Wszystko po to, by nie zapaść na jedną z licznych groźnych chorób, występujących zwłaszcza w tropikach. W tej chwili np. w niektórych rejonach świata szybko zachorować można na żółtą febrę, licznie spotykane są także przypadki zachorowań na malarię.
CZYTAJ TEŻ:Chorzy z podejrzeniem nowotworu maja być szybciej przyjęci na badania. Kto za to zapłaci...
[break]
Do wczoraj bydgoszczanie planujący egzotyczne wyprawy skazani byli na poszukiwanie zarówno zaleceń, jak i dobrych rad albo u lekarza pierwszego kontaktu, albo - przez Internet, co nie zawsze przynosiło pożądane skutki.
Trzy godziny raz w tygodniu
W czwartek po południu uroczyście przecięta została wstęga, zawieszona w drzwiach punktu szczepień medycyny podróży, mieszczącego się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Kujawskiej 4 w budynku E, widocznym od ulicy, w pokoju numer 6, zaraz przy wejściu po lewej stronie. Punkt czynny będzie w każdy czwartek w godz. 15 -18.
W gabinecie można będzie uzyskać wszelkie niezbędne porady, dotyczące szczepień obowiązkowych i zalecanych w konkretnych rejonach świata na bieżąco, bowiem sytuacja bywa tam zmienna.
Do punktu będzie można udać się również po porady dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych, w tym malarii, a także dowiedzieć się o metodach zapobiegania i zwalczania innych chorób, mniej nam znanych, a które możemy przywieźć z każdej praktycznie dalszej podróży, zwłaszcza w cieplejsze rejony świata.
Długa lista dostępnych szczepień
W bydgoskim punkcie będzie można zaszczepić się przeciwko kilkunastu chorobom, w tym najpopularniejszym dolegliwościom przywlekanym z podróży jak wirusowe zapalenia wątroby różnych typów, błonicy i tężcowi, durowi brzusznemu, grypie, a nawet tzw. żółtej gorączce.
Podczas wczorajszego otwarcia wojewoda bydgoski Ewa Mes gratulowała państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu dr. Jerzemu Kasprzakowi pomysłu i podkreślała doskonałą lokalizację punktu w centrum Bydgoszczy.
Niemal zaraz po otwarciu placówki, dyżurująca tam lekarz medycyny podróży, dr Iwona Kaperska przyjęła pierwsze pacjentki, które przyszły po poradę. Jedna z nich wybiera się w najbliższym czasie do Egiptu, druga - do Indonezji.