Przywrócenie wcześniejszych emerytury dla nauczycieli
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli to jeden z postulatów związków zawodowych. W tym aspekcie zgadzają się zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego, jak i Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Przypomnijmy, że obecnie nauczyciele przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).
Związki zawodowe domagają się przywrócenia wcześniejszych emerytur, a więc art. 88 Karty Nauczyciela. Zgodnie z nim nauczyciele, którzy mają 30-letni okres zatrudnienia (w tym 20 lat w oświacie), mogliby przejść na emeryturę.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 2 grudnia, przewodniczący KSOiW NZSS „Solidarność” podkreślał, że ministerstwo przychyla się do przywrócenie wcześniejszych emerytur.
– Mamy zgodę Ministerstwa na przywrócenie artykułu 88 Karty Nauczyciela mówiącego o możliwości wcześniejszego odejścia na emeryturę nauczycieli, bez żadnych warunków wstępnych zmiany pensum itp. – mówił Ryszard Proksa. – Z tego przywileju mogą skorzystać wszyscy nauczyciele, którzy zostali zatrudnieni do 1999 r. […] Jest zgoda Ministerstwa na realizację naszego postulatu – problem jest w szczegółach. Dopiero po odbyciu paru tur rozmów o pragmatyce zawodowej ten zespół znowu się spotka i pod nadzorem pana prezydenta będziemy próbowali dojść do kompromisu.
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli – od kiedy?
7 grudnia 2021 roku po spotkaniu przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi potwierdzono, że strona rządowa wykazuje chęć przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.
– Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" od wielu lat postulowała przywrócenie art. 88 Karty nauczyciela w ramach ochrony praw nabytych – mówi nam Monika Ćwiklińska, rzeczniczka prasowa KSOiW NZSS „Solidarność”. – Podczas dzisiejszego spotkania minister Przemysław Czarnek potwierdził gotowość przywrócenia art. 88 dla nauczycieli zatrudnionych przed 1999 rokiem, jednak w kilku etapach, w obawie o masowy odpływ kadry nauczycielskiej ze szkół.
Na tę chwilę nie wiadomo więc, kiedy i jak miałoby wyglądać przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Kolejne spotkanie strony rządowej z przedstawicielami central związkowych odbędzie się w najbliższym czasie. O szczegółach dotyczących przywrócenia wcześniejszych emerytur będziemy informować na bieżąco.
