Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wczesną wiosną zimno poleci z miejskiej sieci

Sławomir Bobbe
Największym problemem takich osiedli jak Osowa Góra są piece węglowe, które zatruwają powietrze także mieszkańcom bloków.
Największym problemem takich osiedli jak Osowa Góra są piece węglowe, które zatruwają powietrze także mieszkańcom bloków. Tomasz Czachorowski
Już na wiosnę Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy zaproponuje nową usługę - chłodzenie... ciepłem. Ma być skuteczniej, taniej i bardziej ekologicznie niż przy wykorzystaniu do tego celu klimatyzacji i klimatyzatorów.

KPEC pochwalił się, że oznakował specjalną tabliczką, świadczącą o tym, że ciepło w budynku pochodzi z miejskiej sieci, tysięczną nieruchomość (symbolicznie - była to siedziba spółki). Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty zabiegają o takie tabliczki, bowiem świadczą one po pierwsze - że budynek nie przyczynia się do tworzenia zjawiska smogu, a po drugie - przyłączone do sieci budynki od razu zyskują na wartości.

- Nie ma właściwie w Bydgoszczy dewelopera, który na samym początku nie zakładałby podpięcia się do naszej sieci. Tego wymagają klienci - ocenia Andrzej Baranowski, prezes KPEC. Dodaje, że im więcej budynków wpiętych w miejską sieć ciepłowniczą tym bezpieczniej i czyściej w mieście. - Nasza instalacja nie wybuchnie, nie zaczadzi, ani nikogo nie poparzy. Każda nieruchomość przyłączona do sieci, to mniej zużytego węgla, w konsekwencji - czystsze powietrze - mówi Andrzej Baranowski.

Tysiące w kolejce

Od początku 2017 spółka podpisała 150 umów przyłączeniowych do sieci ciepłowniczej, a liczba przyłączonych w ostatnich dwóch latach budynków wyniosła 127.

Teoretycznie na „dzień dobry” można byłoby jeszcze podłączyć kilka tysięcy mieszkań, ale nie zawsze jest to takie oczywiste.

- Na przeszkodzie stają na przykład nieuregulowane kwestie własnościowe. Gdy nie ma określonego właściciela, nie ma z kim podpisać umowy. Sprawa druga to finanse mieszkańców, którzy muszą wykonać wewnętrzną instalację w budynku. Dlatego bardzo liczymy na wsparcie ze strony miasta. Dotowana ma być nie sama wymiana pieca węglowego, tylko stworzenie instalacji centralnego ogrzewania na budynku - podkreśla prezes.

W Bydgoszczy pojawiły się pierwsze dekoracje świąteczne. Co jeszcze nas czeka?Nasze miasto szykuje się powoli na Boże Narodzenie. W Bydgoszczy widać już pierwsze dekoracje, a będzie ich jeszcze więcej. Na co można liczyć w tym roku? - Ze względu remont płyty Starego Rynku, choinka i szopka będą w tym roku stały na placu Teatralnym. Tam także zostanie ustawiona część świetlnych postaci - informuje Łukasz Krupa, dyrektor biura promocji miasta. - Na budynku ratusza wyświetlana będzie świąteczna iluminacja, podobna pojawi się też przy ulicy Parkowej, na bocznej ścianie Hotelu pod Orłem. Na ulicy Mostowej staną także bydgoskie anioły. Dekoracje świetlne (sporo nowych) pojawią się także na słupach oświetleniowych, m. in. na ulicach Gdańskiej, Długiej, placu Wolności, Dworcowej i Jagiellońskiej. Przypominamy przy okazji, ze 14 grudnia zacznie się na Mostowej Jarmark Świąteczny - zupełnie inny niż w ubiegłym roku. O szczegółach przeczytacie tutaj:Jarmark świąteczny w Bydgoszczy po nowemu. Jedyny taki w Polsce [kiedy, atrakcje]

W Bydgoszczy widać święta. Pierwsze dekoracje już są [zdjęcia]

Największe zmiany czekają Osową Górę i Czyżkówko. Ta druga dzielnica intensywnie się rozbudowuje o nowe inwestycje deweloperskie. Chodzi jednak o to, by do sieci podłączyli się właściciele domów jednorodzinnych. Tak się bowiem składa, że smog najbardziej dokuczliwy jest tam, gdzie ciągle działa najwięcej indywidualnych palenisk.

Zimne kaloryfery

O ile jednak ogrzewanie mieszkań i innych nieruchomości to standardowe zadanie KPEC, to już ich chłodzenie niekoniecznie. Tymczasem spółka chce zaoferować takie rozwiązania i to już od wiosny. Wyliczenia wskazują, że chłód z miejskiej sieci jest tańszy o około jedną piątą od chłodu serwowanego przez klimatyzację czy klimatyzatory. Inwestycja wymagała będzie pewnych zmian w przyłączach i instalacjach, ale nie są to zmiany o wielkiej skali.

- Chcemy jak najszybciej pokazać taki modelowy dom, by deweloperzy czy inwestorzy zobaczyli, jak działa taki system - zapowiada Andrzej Baranowski.

KPEC będzie również kontynuował akcję „Ciepło bez smogu”. W styczniu do przedszkoli i szkół trafi zaproszenie do udziału w konkursie „antysmogowym”, który będzie miał walory edukacyjne.

FLESZ - Koniec L4 - wchodzą e-zwolnienia

źródło: TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo