https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wchodzą w życie przepisy o zdalnej nauce. Starsi uczniowie nadal w domach

Leszek Rudziński
Wchodzą w życie przepisy o zdalne nauce. Starsi uczniowie nadal w domach
Wchodzą w życie przepisy o zdalne nauce. Starsi uczniowie nadal w domach Marzena Bugala Polska Press
Dziś weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące dalszej nauki. Przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Nauka stacjonarna obowiązuje natomiast w dalszym ciągu uczniów klas I-III. W ostatnim przypadku wyjątek stanowi woj. warmińsko-mazurskie.

Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z COVID-19 weszła dzisiaj w życie i obowiązywać będzie co najmniej do 14 marca.

Szkoły nadal zamknięte dla starszych uczniów

Przez najbliższe dwa tygodnie w całej Polsce przedłużone będzie zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Do nauki stacjonarnej nie wrócą także podopieczni szkół dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych.

Najmłodsi nadal w szkołach. Wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskie

Uczniowie klas I-III nadal mogą chodzić do szkół. Wyjątkiem jest tu woj. warmińsko-mazurskie, gdzie nauka stacjonarna także dla najmłodszych została zawieszona do 14 marca.

Resort zdrowa ostrzega jednak, że w najbliższym czasie więcej województw może być objętych ostrzejszymi restrykcjami, w tym powrotem do nauki zdalnej najmłodszych.

DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!

Żłobki i przedszkola

Z kolei w żłobkach i przedszkolach, podobnie jak to było do tej pory, w całym kraju zajęcia odbywają się stacjonarnie.

Nowy wyjątek

MEiN poinformował, że w najnowszym rozporządzeniu pojawił się nowy wyjątek, dotyczący miejsc udostępnianych przez dyrektorów szkół.

„Od 1 marca br. będą oni mogli udostępniać pomieszczenia w szkołach i placówkach na badania edukacyjne prowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych. Konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania wynika z krajowych i międzynarodowych zobowiązań” – czytamy w komunikacie.

Inne wyjątki

Wcześniej resort poinformował, że mogą też być prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym. Muszą jednak odbywać się one w wybranych dniach tygodnia i w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo.

Ponadto, przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy, jest możliwe również prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Szkolenie sportowe w szkołach i oddziałach sportowych, a także w szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego może być realizowane w formie stacjonarnej.

Dyrektorzy szkół mogą organizować uczniom klas VIII i klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach lub też zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emeryt

Dzieci i młodzież uczy się zdalnie w domach a popołudniami część z nich z różnych szkół miasta i okolic spotyka się na zajęciach specjalistycznych w Młodzieżowych Domach Kultury, które są czynne. Do tego jeszcze rodzice lub opiekunowie. Jak widać każda reguła ma wyjątki.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski