O profilu pisaliśmy na początku marca. Wówczas autor zauważył, że gdy wrzucił pod koniec lutego zdjęcia z parkowania na terenach zielonych przy Filharmonii Pomorskiej, a post udostępniono na kilku profilach, po kilku dniach miejsce odgrodzono taśmą, a auta stamtąd zniknęły. Na podstawie dużej liczby aut i wieczorowej porze można domniemywać, że tak niekulturalnym i nieprzepisowym zachowaniem wykazali się odbiorcy kultury w FP.
Warto zauważyć, że choć profil prowadzony jest przez jedną osobę, zdjęcia często nie są jego autorstwa. Wiele osób nadsyła przykłady złego parkowania – tak było w przypadku terenu przy ul. Staszica. Na jakiś czas problem zniknął, ale w kwietniu powrócił.
– Do Filharmonii Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy wróciła kultura wyższa. Winszujemy ogłady, Szanownemu Państwu – czytamy na profilu wpis z 23 kwietnia.
Znów kilku kierowców zdecydowało się na parkowanie na terenach zielonych. Już po dwóch dniach wszystkie trawniki w okolicy FP, od strony ul. Staszica były ponownie ogrodzone taśmami.
– Teren, na który wjeżdżały samochody, został oznaczony specjalnymi taśmami. Trawa została posiana na nowo. Takie sytuacje już się nie zdarzają – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” Katarzyna Szewczyk, kierownik Działu promocji i kontaktów z publicznością Filharmonii Pomorskiej. Zwraca uwagę, że nasilenie problemu mogło być związane z pracami prowadzonymi przy rogu Paderewskiego i Kopernika (inwestycja MWiK) , co utrudniało dojazd do parkingu.
Ogólnomiejski problem
O temat pytamy Straż Miejską w Bydgoszczy. W samym kwietniu i na początku maja były tylko dwa zgłoszenia dotyczącego nieprawidłowego parkowania na ul. Staszica (odcinek od Kopernika do Kołłątaja) – jedno niepotwierdzone, drugie zakończone mandatem. Od strony ul. Szwalbego były dwie interwencje, ale obie nie potwierdziły się po dojeździe na miejsce.
– Problem parkowania dotyczy całego miasta. Kiedyś w zgłoszeniach dominowało Śródmieście i Stare Miasto, a obecnie stosunkowo dużo zgłoszeń pochodzi z osiedli. Rok do roku zgłoszenia dotyczące parkowania rosną – zauważa Arkadiusz Bereszyński, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bydgoszczy, powołując się na statystyki ze sprawozdania rocznego z działalności strażników.
W nim czytamy, że liczba wszystkich zgłoszeń wzrosła w 2023 r. (w porównaniu z rokiem 2022) o ponad 1,5 tys. (powyżej 6%), a najwięcej dotyczy nieprawidłowego parkowania – aż 53,37%. – Biorąc pod uwagę ostatnie lata, w kategorii dotyczącej nieprawidłowego parkowania odnotowany został najwyższy wynik, zarówno w ujęciu procentowym wobec wszystkich zgłoszeń, jak i wyrażony w liczbach – informują strażnicy.
Na trawie przy FP widać jeszcze ślady rozjechania, lecz raczej kierowcy zrezygnowali już z zostawiania aut na terenie zielonym. Czas pokaże czy na zawsze. Nawyki złego parkowania niestety całkowicie nie zniknęły. Dwóch kierowców, co widać we wpisie z czwartku (9 maja), postanowiło zaparkować na chodniku, jeden całkowicie zastawiając przejście.
