MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje za pasem, więc kujawsko-pomorskie służby prężą muskuły. Ma być bezpiecznie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W województwie jest 9 rejonowych jednostek WOPR. Wszystkie, jak ta ta na zdjęciu – Nadgolpańska - są już w pełnej gotowości
W województwie jest 9 rejonowych jednostek WOPR. Wszystkie, jak ta ta na zdjęciu – Nadgolpańska - są już w pełnej gotowości Nadgoplańskie WOPR
Przed nami lato, wakacje i upragnione urlopy. Wszystkie służby w naszym regionie odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli w czasie wakacji są już w pełnej gotowości.

Tak wynika z ich deklaracji złożonych podczas wtorkowej odprawy u wojewody kujawsko-pomorskiego.

- Wakacje to z jednej strony przyjemność, mnóstwo dzieciaków wyjeżdża na wypoczynek. Są też takie, które nie wyjeżdżają i wakacje spędzają w mieście, w gminach, nad wodą, mają rozmaite atrakcje. Ale jest też druga strona tego medalu – to czas, gdy liczba zagrożeń jest większa niż na co dzień – powiedział podczas bierfingu prasowego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy przedstawiciel rządu w terenie Michał Sztybel.

Statystki pokazują niestety, że liczba zdarzeń w wakacje jest proporcjonalnie większa niż w pozostałe w pozostałe miesiące.

Wielka akcja ZHP

Największym organizatorem akcji dla dzieci w województwie jest Związek harcerstwa Polskiego.

W regionie zgłoszonych zostało 570 miejsc wypoczynku i ponad 22 tys. uczestników, ale szacuje się, że ta liczba jeszcze wzrośnie 1500 miejsc i do około 55 tys. uczestników.

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi na stronie internetowej wypoczynek.men.gov.pl stałą „bazę wypoczynku”, do której zgłasza się wszelkie formy zorganizowanych wyjazdów dzieci i młodzieży. Dzięki temu rodzice wiedzą czy dane miejsce jest zgłoszone i spełnia wymogi.

Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP zorganizuje w wakacje 72 placówki wypoczynku dla ok. 4500 młodych osób – to obozy harcerskie, kolonie zuchowe, półkolonie i jeden obóz zagraniczny. Dodatkowo Chorągiew zarządza w regionie dziewięcioma ośrodkami harcerskimi, w których będzie wypoczywać 10 tys. młodych ludzi z całej Polski.

To też może Cię zainteresować

- Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i dlatego kadra jest dobrze przygotowywana. Obozy prowadzone są zgodnie z protokołami uzgodnień ze strażą pożarną, policją i Lasami Państwowymi – zapewniła Beata Bardzińska, komendantka Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.

Zadania mają też strażacy, sanepid, policja

Straż pożarna przeprowadzi zajęcia edukacyjne dla ok. 20 tys. dzieci do 14. roku życia i blisko 10 tys. starszych.

44 jednostki OSP pozyskały pieniądze w konkursie MSWiA na prowadzenie dodatkowych zajęć dla młodzieży. 27 lipca od godz. 15.00 odbędzie się duża akacja edukacyjna straży pożarnej i policji nad Jeziorem Wierzchucińskim.

Sanepid ma w gotowości grupę kontrolni sanitarnej, badań laboratoryjnych, edukacji i profilaktyki. Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajduje się ogólnopolski Serwis Kąpieliskowy, gdzie można sprawdzić stan wszystkich miejsc strzeżonych przez ratowników wodnych. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mamy 39 stałych kąpielisk i 7 tymczasowych.

Policja skieruje 32 dodatkowych policjantów do pracy na wodzie i w rejony wodne, także po to, aby zminimalizować kradzieże czy akty wandalizmu.

WOPR otrzymał dodatkowe pieniądze

- Podjąłem decyzję o zwiększeniu finansowania WOPR-u do pół miliona złotych, gdy w budżecie zaplanowanych było 380 tysięcy. Nie oczekuję podziękowań, bo środków i tak jest za mało. To ja dziękuję – zapewnił wojewoda.

W systemie ratownictwa naszego regionu działa 9 rejonowych WOPR-ów. W ubiegłym roku interweniowały 519 razy. W 2023 roku było 31 utonięć, w tym roku jest już 13.

- Działamy cały rok, całą dobę, ale oczywiście w wakacje szczególnie intensywnie. Duża część mieszkańców regionu wypoczywa nad wodą i dlatego teraz zwiększamy nasze siły i środki. Mamy prawie 1400 ratowników. Korzystajmy z kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli – zaapelował Maciej Banachowski, prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W razie potrzeby będzie transport zastępczy

W wakacje bardzo ważną rolę odgrywa Inspekcja Transportu Drogowego (ITD). W regionie kontrolowanych jest ok. 90 procent autokarów, bo sami rodzice zgłaszają taką potrzebę.

- Po raz pierwszy w tym roku zorganizowaliśmy wspólnie z ITD i strażą pożarną dodatkową formę pomocy dla młodych uczestników wyjazdów wakacyjnych. Może się okazać, że autokar nie spełnia parametrów, a wtedy trzeba czekać na autostradzie w upale kilka godzin na przyjazd zastępczego transportu. Zorganizowaliśmy dodatkowe środki, transport do miejsca odpoczynku, gdzie będzie posiłek, plac zabaw – poinformował Michał Sztybel.

W sobotę 22 czerwca na MOP-ie A1 w w Nowej Wsi pod Toruniem nastąpi inauguracja kontroli autokarów połączona z festynem dla dzieci z udziałem wszystkich służb.

- Ale od razu przestrzegam, że jeśli ktoś pojedzie autokarem nam morze czy do innych miejsc wypoczynku nie autostradą, a starą boczną drogą, mając świadomość że ma problem techniczny, to taki pojazd służby uznają wręcz za podejrzany – dodał wojewoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje za pasem, więc kujawsko-pomorskie służby prężą muskuły. Ma być bezpiecznie - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski