Łącznie roboty rozpoczęto na 17 odcinkach, a to dopiero początek listy. Projekt modernizacyjny obejmuje 108 zadań projektowych. Zanim MWiK rozwiązał umowę z poprzednim wykonawcą, który nie uporał się z realizacją inwestycji w terminie (2020 r.), wykonano 37 z nich. Pierwotnie zakres projektu miał obejmować 157 zadań, ale został zmniejszony do nieco ponad 100. W ramach przeprowadzonych nowych przetargów podpisano już umowy na blisko 70 kolejnych realizacji.
Tak wygląda lista miejsc, gdzie obecnie prowadzone są prace:
- al. Wyszyńskiego – budowa kanałów deszczowych (odcinek od Kamiennej do ronda Fordońskiego – budowa kanału deszczowego, skrzyżowanie z Głowackiego, Chodkiewicza i Cichej – budowa kanału piętrowego, skrzyżowanie z Powstańców Wlkp. – budowa kanału deszczowego);
- ul. Wyszogrodzka – budowa oczyszczalni wód opadowych i roztopowych oraz budowa zbiornika retencyjnego podziemnego o pojemności 460 m3;
- ul. Łowiskowa – adaptacja istniejącego naturalnego zbiornika wodnego;
- ul. Stawowa/Orłowity – budowa zbiornika retencyjnego nr o pojemności 484 m3;
- ul. Gdańska/pl. Wolności – budowa zbiornika retencyjnego o pojemności 1488 m3;
- ul. Polanka i Swarzewska – budowa kanału deszczowego;
- ul. Mikołaja Reja – przebudowa kanału piętrowego;
- ul. Sułkowskiego od ul. Dwernickiego do ul. Kamiennej – budowa kanału deszczowego;
- ul. B. Śliwińskiego (d. Przodowników Pracy) – rozbudowa sieci kanalizacji deszczowej;
- pl. Weyssenhoffa – budowa zbiornika retencyjnego o pojemności 708,00 m3;
- al. Ossolińskich – budowa zbiornika retencyjnego i kanału deszczowego;
- ul. Grobla – przebudowa kanalizacji deszczowej;
- ul. Gołębia – budowa kanału deszczowego;
- ul. Gnieźnieńska – przebudowa kanalizacji deszczowej;
- ul. Gdańska – prace związane z koniecznością wykonania projektowanych włączeń zbiorników retencyjnych w ul. Mickiewicza, ul. Słowackiego i Placu Wolności w istniejący kanał deszczowy;
- ul. Żwirki i Wigury – budowa zbiornika retencyjnego;
- ul. Kolbego/Waleniowa – budowa zbiornika retencyjnego.
Nie wszystkie roboty wiążą się z utrudnieniami, bo np. na al. Wyszyńskiego wodociągowcy działają na pasie zieleni pomiędzy jezdniami. Największym utrapieniem dla mieszkańców jest wyłączenie ul. Gdańskiej z ruchu tramwajowego oraz wprowadzenie ograniczeń dla pojazdów samochodowych w tym rejonie. Ulice Reja i Polanka w rejonie prowadzonych prac były zamknięte wcześniej, bo poprzedni wykonawca zostawił je rozkopane. Mniejsze lub większe utrudnienia (zwężenia jezdni, zamknięcie niektórych odcinków) mogą występować w wielu miejscach. Szczegóły na temat zmian w organizacji ruchu i ich harmonogram publikuje na swojej stronie ZDMiKP.
– Zakończenie wykonania wszystkich przewidzianych do realizacji prac przewidziane jest w grudniu 2023. Największe utrudnienia, które będziemy starali się minimalizować, wystąpią podczas robót prowadzonych w ulicach, czyli m.in. Polanka, Wyszogrodzka, Gnieźnieńska, Słowackiego, Mickiewicza, Skorupki, Gołębia i al. Ossolińskich – informuje „Express Bydgoski” Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK .
W kolejnych tygodniach planowane jest wejście wykonawców na kolejne tereny. W najbliższym czasie rozpocznie się przebudowa kanału deszczowego w ul. Kościuszki, rozbudowa sieci kanalizacji deszczowej na Pomorskiej, budowa zbiornika retencyjnego na Podgórnej, Stawowej oraz Wiatrakowej, a także w rejonie ulic Rekinowej i Tuńczykowej (adaptacja istniejącego naturalnego zbiornika wodnego) i adaptacja stawu w ul. Muszlowej.
Jak informują wodociągowcy, na wszystkich odcinkach prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem i nie występują utrudnienia, które mogą spowodować wydłużenie czasu realizacji zadania. – Do podpisania pozostaje jedna umowa, dotycząca 3 zadań projektowych: budowy dwóch zbiorników retencyjnych (ul. Szubińska i Ugory) oraz kanałów deszczowych (ul. Piękna i Gołębia) – przekazuje Stanisław Drzewiecki.
Zobacz wideo: Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w Bydgoszczy
