Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

Zapowiadane propozycje dotyczące wsparcia kredytobiorców stają się faktem, który trafił w formie projektu pod obrady Sejmu. Program ma ulżyć kredytobiorcom ma działać osłabiająco wobec inflacji oraz efektów polityki Narodowego Banku Polskiego, który w ostatnim czasie podwyższył stopy procentowe. W ten sposób rząd chce pomóc finansowo ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów.
- 1 lipca te przepisy mają wejść w życie. W tym roku będzie można zrezygnować z czterech rat kredytu, przenieść je w czasie w ramach wakacji kredytowych i w przyszłym roku również w ramach każdego kwartału po miesiącu, czyli również cztery raty kredytu" - informuje rzecznik rządu Piotr Müller.
Według zapowiedzi, to rozwiązanie legislacyjne pozwoli na odroczenie płatności rat kapitałowo-odsetkowych, wynikających z umowy z bankiem (za wyjątkiem opłat prowizyjnych wynikających z umów). Okres zawieszenia spłaty ma nie wliczać się do okresu kredytowania. Wakacje kredytowe mają umożliwić zawieszenie spłaty kredytu na 4 miesiące (bez ponoszenia kosztów dodatkowych odsetek) w 2022 oraz 2023 roku. Kredytobiorca będzie mógł w ten sposób odroczyć spłatę ośmiu rat kredytowych. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Dzięki temu, np. kredytobiorca którego miesięczna rata wynosi 2 400 zł, zmniejszy swoje obciążenie o 19 200 zł.
Takie będą zasady wakacji kredytowych 2022-2023: