Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zachemie znów zwolnienia

Wojciech Mąka
Ciech sprzedaje wszystkie instalacje do produkcji TDI niemieckiemu koncernowi BASF - oprócz tej w Zachemie, bo ma być zlikwidowana. W bydgoskiej firmie następne ponad sto osób straci pracę.

Ciech sprzedaje wszystkie instalacje do produkcji TDI niemieckiemu koncernowi BASF - oprócz tej w Zachemie, bo ma być zlikwidowana. W bydgoskiej firmie następne ponad sto osób straci pracę.

O transakcji między Grupą Chemiczną Ciech a BASF-em poinformowano w piątek wieczorem. Jej sfinalizowania trzeba się spodziewać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Umowa wymaga jeszcze akceptacji urzędów antymonopolowych.

- Zakład produkcyjny Zachem, należący do Ciechu, nie jest częścią transakcji - informuje Mariusz Babula, rzecznik Ciechu. - Efektem porozumienia z BASF będzie wycofanie się Grupy Ciech z rynku TDI, nastąpi to na początku 2013 roku. Porozumienie z BASF wynika z bardzo trudnej sytuacji na rynku, starej technologii produkcji TDI, która skutkuje wysokimi kosztami. Dodatkowo sytuację pogorszył fakt zaprzestania produkcji aminy - głównego surowca do produkcji TDI - przez firmę Air Products, jedynego niezależnego dostawcę tego surowca. To zmusza Zachem do odbierania materiału produkowanego przez konkurencję Zachemu, negatywnie wpływając na wiarygodność firmy i jej możliwości funkcjonowania.

TDI to najistotniejszy składnik przy produkcji poliuretanów. Jest używany w przemyśle meblarskim i samochodowym do produkcji pianek do materacy, poduszek czy foteli.

W Zachemie instalacja do produkcji TDI jest jedną z ważniejszych części zakładu. O jej likwidacji lub co najmniej znacznym ograniczeniu produkcji mówiło się nieoficjalnie od kilku miesięcy. Informacja o sprzedaniu przez Ciech sektora TDI z wyłączeniem Zachemu jest oficjalnym potwierdzeniem najgorszego dla pracowników bydgoskiej firmy scenariusza - zwolnień. Wypowiedzenia zostaną wręczone do końca tego roku. W dziale TDI Zachemu pracuje ok. 130 osób. Jakie będą losy instalacji - na razie nie wiadomo. Prawdopodobnie zostanie zdemontowana i sprzedana.

Plany Ciechu częściowo potwierdza rzecznik Mariusz Babula: - Zachem zacznie działać w nowej formule, z czasem zamknięta zostanie instalacja do produkcji TDI. Trwają pracę nad tymi rozwiązaniami. Powołane zostały spółki, które zajmą się zarządzaniem majątkiem, dbaniem o stan infrastruktury, pozyskiwaniem inwestorów, którzy byliby zainteresowani kupnem tych nieruchomości i rozpoczęciem działalności w tym miejscu.

<!** reklama>

Ciech zapewnia, że nie zostawi zwolnionych ludzi samym sobie. - Pod warunkiem osiągnięcia porozumienia ze związkami zawodowymi, wsparcie będzie obejmować dodatkowe odprawy finansowe dla zwalnianych pracowników oraz specjalny program o wartości ponad 4 mln zł, w ramach którego pracownicy Zachemu będą mogli skorzystać z pomocy finansowej i szkoleniowej na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. W grę wchodzi też przekwalifikowanie do zawodów i specjalności, które zostaną zdiagnozowane wspólnie z powiatowymi urzędami pracy i agencjami pośrednictwa jako poszukiwane lub deficytowe z szansą na szybkie znalezienie nowej pracy - podkreśla rzecznik Grupy Chemicznej Ciech.

Środki na te działania mają pochodzić z transakcji z BASF.

75 pracownikom Zachemu wręczono wypowiedzenia od połowy roku. Zakład zatrudnia obecnie 700 osób. Dodatkowe kilka tysięcy pracuje w spółkach powiązanych z Zachemem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty