Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W warsztatach więcej podopiecznych

Maria Warda
Na przyjęcie do Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” w Żninie czeka dziesięć niepełnosprawnych osób. Decyzja w tej sprawie już zapadła.

Na przyjęcie do Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” w Żninie czeka dziesięć niepełnosprawnych osób. Decyzja w tej sprawie już zapadła.

<!** Image 2 align=right alt="Image 38571" sub="Pieczenie pierników daje dużo radości uczestnikom warsztatów i rozwija ich wyobraźnię. To jedna z form terapii">Lidia Bratz, kierowniczka warsztatów, jest gotowa przyjąć nowych podopiecznych od 15 grudnia. Aby to było możliwe, Rada Powiatu w Żninie musi podjąć odpowiednią uchwałę w sprawie przyznania pieniędzy, które zostaną przeznaczone na przygotowanie dwóch nowych pracowni i opłacenie opiekuna.

Przetrwać do nowego roku

- Zależy mi, aby zacząć pracę z nowymi podopiecznymi od grudnia - podkreśla Lidia Bratz. - Od stycznia zaczyna się nowy rok budżetowy i już wtedy dostaniemy pieniądze z budżetu państwa. Ważne jest, aby przetrwać te szesnaście dni do nowego roku.

<!** reklama left>Obecnie w „Promyku” znalazło zajęcie 25 niepełnosprawnych osób. To dla ich rodzin błogosławieństwo.

- Kiedy nie było warsztatów, Paweł zawsze przychodził do pracowników „komunalki”. Tak bardzo chciał pracować - mówi Maciej Sobczak, burmistrz Janowca Wielkopolskiego. - Zabierali go czasem samochodem. Dzięki tym warsztatom odżyła także jego matka, która cieszy się, że chłopak spędza czas w odpowiednim miejscu. Paweł jest naprawdę szczęśliwy.

Dodatkowe pracownie

Przyjęcie dodatkowych uczestników popiera Maria Zwolenkiewicz, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Aby to było możliwe, Lidia Bratz musiała mieć 30 procent funduszy na przystosowanie dwóch dodatkowych pracowni - higieny i gospodarstwa domowego oraz tapicerskiej.

- W jednej pracowni może przebywać pięciu uczestników, którzy mają swego opiekuna - informuje pani Lidia.

Część pieniędzy na przystosowanie nowych pomieszczeń ofiarowała Irena Starczewska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Żninie. Część podarował przedsiębiorca, który pragnie pozostać anonimowy.

Obecnie działa pięć pracowni: muzyczno-teatralna, kroju i szycia, rękodzielniczo-plastyczna, gospodarstwa domowego i ogrodniczo-stolarska. Niepełnosprawnymi opiekują się, między innymi, psycholog, logopeda, pielęgniarki - razem 11 osób. Podopiecznym „Promyka” może zostać osoba, która na orzeczeniu lekarskim o niepełnosprawności ma wpis o skierowaniu na zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!