Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych miejscach w Bydgoszczy piesi nie mogą poruszać się komfortowo. Powstanie raport

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Takich sytuacji jak na osiedlu Leśnym nie brakuje. Mieszkańcy mówią, że czasem trudno się przecisnąć, by przejść chodnikiem.
Takich sytuacji jak na osiedlu Leśnym nie brakuje. Mieszkańcy mówią, że czasem trudno się przecisnąć, by przejść chodnikiem. Nadesłane
Ponad sto zgłoszeń w sprawie chodników, 30 dotyczących źle zaparkowanych aut i 12 związanych ze zbyt krótkimi światłami na przejściach dla pieszych w Bydgoszczy. Do końca września zgłoszenia od mieszkańców przyjmuje Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych.

W Bydgoszczy ma powstać społeczny raport o stanie infrastruktury pieszej. Na podstawie zgłoszeń od mieszkańców zamierza go przygotować Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych, które w czerwcu rozpoczęło projekt “Bezpieczne chodniki, bezpieczne piesi”. Zgłoszenia są przyjmowane do 30 września br. Wystarczy wypełnić formularz na stronie https://piesi.bydgoszcz.pl/bezpiecznipiesi/ lub przesłać je na maila [email protected]. Można dołączyć filmiki lub zdjęcia.

- Dodatkowo z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w najbliższą sobotę i niedzielę (19 i 20 września) w godz. 14-18 na placu Teatralnym nasi wolontariusze będą czekali na mieszkańców - mówi Marzena Błaszczyk, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia. - Będzie można wypełnić ankietę i zgłosić miejsca, w których bydgoszczanie nie mogą poruszać się komfortowo.

Zobacz wideo - nowe oznakowanie polskich radiowozów.

Do tej pory najwięcej zgłoszeń (102) dotyczy głównie chodników. - Chodzi nie tylko o lokalizacje, gdzie nawierzchnia jest złej jakości, ale też miejsca, gdzie chodnika nie ma wcale, np. przy ul. Nowej czy ul. Opławiec lub takie, gdzie brakuje fragmentów chodnika jak np. na ul. Orlej po stronie północnej - mówi Marzena Błaszczyk. - W tym ostatnim przypadku jest nawierzchnia położona w latach 80., a miejscami asfalt. Sporo tam nierówności, więc jak popada dziury wypełniają się wodą.

To niejedyne zgłoszenia, jakie przesłali do stowarzyszenia mieszkańcy. - Dostaliśmy też sygnały o miejscach, które mają wąskie chodniki lub chodniki zastawione są samochodami - mówi Marzena Błaszczyk. - Na razie tych związanych z nieprawidłowym parkowaniem mamy 30. Czasem w jednym zgłoszeniu ludzie wskazują kilka miejsc. Takie zgłoszenie pochodzi chociażby od mieszkanki osiedla Leśnego.

Bydgoszczanka napisała do stowarzyszenia i wskazała następujące lokalizacje: ul. Czerkaska w pobliżu ul. Sułkowskiego, naprzeciwko budynku poczty. "Na wąskim chodniku notorycznie parkowane są samochody, które zajmują go niemal w całości. Nawet sprawnej osobie trudno się przecisnąć (niekiedy bokiem i wyginając się między krzakami a samochodem), a dla licznych w tej okolicy seniorów i osób niepełnosprawnych, a także dla mam z wózkiem dziecięcym - jest to przeszkoda nie do przebycia".

Kolejna lokalizacja to odcinek ul. Kaliskiej od ul. Lelewela nr 49 do końca budynku nr 11 przy ul. Kaliskiej. Tu również, niemal codziennie, szczególnie od godzin późnopopołudniowych i wieczornych, są parkowane auta na prawie całej szerokości chodnika, często także w przejściu prowadzącym wzdłuż budynku nr 49 przy ul. Lelewela, od strony podwórza (w miejscu skrzyżowania z ul. Kaliską) i w drugim, tuż obok, w którym chodnik biegnący od strony wiaty śmietnika przed budynkiem nr 49 (od strony podwórza) krzyżuje się z chodnikiem przy budynku nr 11 przy ul. Kaliskiej.

Bydgoszczanka wskazuje też inne miejsce, w którym zaparkowane samochody utrudniają życie pieszym. To punkt, gdzie postawione są kontenery do selektywnej zbiórki odpadów dla mieszkańców bloku przy ul. Lelewela 49, w pobliżu budynku przy ul. Kaliskiej 13. Zaparkowane tu auta często utrudniają lub wręcz uniemożliwiają dostęp do pojemników, co jest szczególnie uciążliwe, a nawet niebezpieczne w czasie intensywnych opadów deszczu i przymrozków.

- Tego typu zgłoszeń mamy znacznie więcej - mówi Marzena Błaszczyk. - Otrzymaliśmy też 12 sygnałów o zbyt krótkich światłach na przejściach dla pieszych. Trzy z nich się powtarzają, a dotyczą przejść na ul. Wojska Polskiego na wysokości Kauflandu (są tu dwa przejścia i torowisko). Seniorzy narzekają, że nie są w stanie ich pokonać za jednym razem, bo połowie drugiego przejścia już zmienia się światło i muszą przyspieszać.

Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń wszystkie zostaną zweryfikowane.- Te miejsca ocenią też dwaj zewnętrzni eksperci, którzy zaproponują pewne dobre praktyki w zakresie infrastruktury miejskiej z innych miast i Bydgoszczy, bo takie w naszym mieście też mamy - mówi Marzena Błaszczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo