W rok stulecia TMMB uczczono 103. rocznicę odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości [zdjęcia]

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy regularnie zaprasza mieszkańców do wspólnego świętowania rocznic powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Tegoroczne uroczystości 5 lutego były jednak szczególne. Stowarzyszenie, które krzewi bydgoską historię, kulturę i naukę, obchodzi w tym roku swój jubileusz 100-lecia. Rok TMMB rozpoczął się właśnie patriotycznym akcentem.

Rok 2023 jest dla Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy szczególny - 2 lutego minęło bowiem 100 lat od powołania stowarzyszenia z inicjatywy ówczesnego prezydenta Bydgoszczy, Bernarda Śliwińskiego. Z okazji jubileuszu Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła, że 2023 będzie Rokiem TMMB. Towarzystwo rozpocząć święcić swe 100-lecie nie mogło bardziej wymownie jak właśnie od patriotycznych uroczystości 5 lutego, aby wspólnie z mieszkańcami uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Bydgoszczy niepodległości po 148 latach niewoli pod zaborami.

Obchody rozpoczęły się w południe uroczystą mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy, podczas której dziękowano Opatrzności Bożej za odzyskaną niepodległość, modlono się w intencji Bydgoszczy i bydgoszczan. Z koncertem pieśni patriotycznych wystąpiła Orkiestra Dęta „EM-Band” z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy pod dyrekcją Ewy Makuli.

Uroczyście pod pomnikiem szczególnym dla bydgoszczan

Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Seminaryjnej. Monument to szczególny - został on staraniami TMMB na czele z prezesem Jerzym Derendą 13 lat temu odbudowany na wzór tego, jaki bydgoszczanie z wdzięczności za odzyskaną niepodległość społecznie ufundowali i postawili w 1932 r. na placu Poznańskim. Monument ten jednak na początku II wojny światowej - jesienią 1939 r. - został wyburzony przez Niemców. Dlatego właśnie tu, 103 lata od powrotu Bydgoszczy w granice Polski, TMMB zorganizowało (jak co roku) społeczną manifestację z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji instytucji i organizacji oraz przedstawicieli władz. Pod pomnikiem były przemówienia - prezesa TMMB Jerzego Derendy oraz oficjeli. Uroczyście wybrzmiał hymn Polski, a na koniec zabrzmiał Hejnał Bydgoski.

Sto lat Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy jest jednym z najstarszych stowarzyszeń tego typu w kraju. Swymi korzeniami sięga roku 1832, czyli jeszcze czasów zaboru pruskiego, kiedy to powstało Towarzystwo Upiększania Miasta Bydgoszczy, działające do roku 1898.

Powołane w 1923 roku do życia Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy krzewi tradycje i kulturę naszego miasta, promując je w regionie, kraju, a także poza granicami Polski.

TMMB we współpracy z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego, Operą Nova, a także Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina organizuje w Bydgoszczy koncerty, podczas których wysłuchać można dzieł muzyki światowej.

Przeczytaj także: Muzeum Mydła wydało pocztówki z Bydgoszczą i pieczęcią na Rok Andrzeja Szwalbego i TMMB

To właśnie dzięki staraniom TMMB powstał w Bydgoszczy jeden z pierwszych na ziemiach polskich pomnik Henryka Sienkiewicza, a ostatnio restytuowano tablicę upamiętniającą pobyt 6 i 7 czerwca 1921 r. w naszym mieście pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Od dwudziestolecia międzywojennego TMMB organizuje konkurs „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni”, stawiając Bydgoszcz również współcześnie wśród najbardziej zielonych miast w kraju. „Express Bydgoski” od lat ma zaszczyt patronować konkursowi, prezentując na swych łamach zgłaszane przez mieszkańców ogródki, ukwiecone balkony i inne oazy zieleni społecznie pielęgnowane.

TMMB to także wyjątkowe wydawnictwa, jak chociażby monumentalny wielojęzyczny album „bo to jest Bydgoszcz”, album „Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy” czy „Muzyczna Bydgoszcz”. Stowarzyszenie podjęło się także realizacji unikatowego wydawnictwa, jakim jest „Encyklopedia Bydgoszczy” - niewiele miast może pochwalić się podobnym opracowaniem. Ponadto, od lat ukazują się legendarne już periodyki TMMB jak „Kronika Bydgoska” i „Kalendarz Bydgoski”.

Polecamy także

Towarzystwo przez wiek swej działalności podejmowało i nieustannie podejmuje starania o poprawę wizerunku miasta. Z inicjatywy TMMB m.in. rozpoczęto odnawianie fary, porządki na stadionie miejskim i przed dworcem, zagospodarowanie szwederowskich plantów, okolic Kanału Bydgoskiego i parku  im. Jana Kochanowskiego, oświetlanie przedmieść. Prezes Jerzy Derenda, który przewodzi TMMB od 1999 roku i jest inicjatorem wielu przedsięwzięć z myślą o Bydgoszczy i upamiętnianiu zasłużonych w historii miasta, konsekwentnie zabiega m.in. o rekonstrukcję zamku bydgoskiego w historycznym kształcie, od lat angażuje się wraz z całym Towarzystwem w organizację kwesty na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii,

TMMB wiosną 2002 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, jaka odbyła się w 656. rocznicę nadania Bydgoszczy praw miejskich, zostało uhonorowane Medalem Kazimierza Wielkiego. Zaś prezes Jerzy Derenda w 2011 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, został także wybrany „Bydgoszczanina Roku 2019”. Pod koniec ubiegłego roku szef TMMB obchodził swe 80. urodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie