Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Potulicach pamięć nie zaginie

Iwona Matusiak
W uroczystościach wzięły udział osoby, które przeżyły obóz w Potulicach, rodziny ofiar i przedstawiciele władz samorządowych
W uroczystościach wzięły udział osoby, które przeżyły obóz w Potulicach, rodziny ofiar i przedstawiciele władz samorządowych Iwona Matusiak
Goście niemal z całego kraju wzięli udział w uroczystościach na cmentarzu przy głazie pamięci i w Zespole Szkół w Potulicach.

- To tu we wrześniu 1939 roku dla wielu Polaków, dla wielu rodzin, rozpoczęła się tragedia. To tutaj też nastąpiło wyzwolenie, lecz wielu osobom, w tym dzieciom, nie było dane doczekać tego momentu. Ale jest też duża grupa i jesteście tutaj dzisiaj wśród nas, wy, którzy przeżyliście ten obóz. Oddajemy wam hołd, pamięć i cześć - mówił Jacek Kiersznicki, dyrektor Zespołu Szkół w Potulicach.

W Potulicach pamięć nie zaginie
Iwona Matusiak

Na cmentarzu w Potulicach spoczywają ci, którzy nie przeżyli obozu. Teraz przyjechali tutaj również ich krewni oraz ci, którym udało się ocaleć. Uroczystości rozpoczął burmistrz Sławomir Napierała, którzy powitał przybyłych i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie potulickie dzieci upamiętniła młodzież z Zespołu Szkół w Potulicach w przejmującym i wzruszającym montażu słowno-muzycznym. Wszyscy wzięli także udział we mszy świętej, celebrowanej przez biskupa Stanisława Stefanka.
- Najważniejsza jest pamięć. My musimy pamiętać i mówię nie tylko o rodzinach osób, które tutaj zginęły ani o tych, którzy przeżyli obóz. To my, mieszkańcy całej okolicy, powinniśmy pamiętać o tym, co wydarzyło się tu i brać udział w takich właśnie wydarzeniach, to nasz obowiązek
- mówili uczestnicy wydarzenia.
Wiele osób przyjeżdża do Potulic regularnie, by wspominać przeszłość i podtrzymywać pamięć o tragicznych wydarzeniach.
- Były dzieci ze śląska, z całego południa, z Podbeskidzia. Grupa 150 dzieci, sierot, została przywieziona właśnie do Potulic i część z nich ma tu swoje groby, wśród nich również moja kuzynka, która miała wtedy dwa latka. Dziękuję wszystkim za to, że ten cmentarz jest tak pięknie utrzymany, a szkoła przyjęła imię Dzieci Potulic - mówiła jedna z uczestniczek obchodów.
Uroczystości na cmentarzu zakończyły się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy. Stamtąd uczestnicy przeszli dawną drogą, wiodącą na obozowy cmentarz i udali się pod kamień pamiątkowy, gdzie płk Bogdan Jagodziński - prezes zarządu Polskiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Bydgoszczy - wygłosił okolicznościowe przemówienie. Tam też wręczone zostały medale „Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”, które otrzymali burmistrz Nakła Sławomir Napierała, radny powiatowy Tadeusz Sobol oraz Bernard Joras, prezes Stowarzyszenia „Potulice - Historia, Teraźniejszość, Przyszłość”.

W Potulicach pamięć nie zaginie
Iwona Matusiak

Obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej były połączone z 10-leciem nadania Zespołu Szkół w Potulicach imienia Dzieci Potulic. Uczestnicy obchodów otrzymali folder „Dzieciom Potulic”, wydany przez Urząd Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią, sfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!