Choć dziś kończy się przerwa świąteczna dla uczniów szkół podstawowych i średnich, nie oznacza to, że wrócą oni do szkół. W tym roku bowiem ferie zimowe odbędą się dla wszystkich młodych ludzi w jednym terminie. Rozpoczną się już od poniedziałku i trwać będą do 17 stycznia.
Ferie pod znakiem pandemii
W związku działaniami rządu, związanymi z pandemią koronawirusa, ferie zimowe rozpoczęły się w tym roku wcześniej niż zwykle.
Rząd zachęca, aby tegoroczne ferie zimowe dzieci spędziły w swoich miejscach zamieszkania. Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, w tym roku uczniowie będą mogli wziąć udział jedynie w dwóch formach wypoczynku. Mianowicie dopuszczalne są półkolonie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej oraz obozy szkoleniowe dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.
Z oczywistych przyczyn znacznie popularniejsza będzie ta pierwsza forma wypoczynku.
Jak będą wyglądały tegoroczne półkolonie?
Półkolonie to forma grupowego wypoczynku dzieci i młodzieży w miejscu ich zamieszkania, organizowana najczęściej przez szkoły, domy kultury lub prywatne placówki w czasie wakacji lub ferii zimowych.
Podczas ich trwania organizowane przeróżne zajęcia edukacyjne, aktywnie spędzają czas, są pod stałą opieką, maja zapewnione wyżywienie (tak jak na obozie czy kolonii) – jednak po południu są odbierane przez rodziców i wracają do domu.
Aby zapewnić bezpieczeństwo młodym ludziom resort edukacji podał szczegółowe wytyczne sanitarne, które muszą być bezwzględnie przestrzegane.
Wskazano w nich, że półkolonie mogą być organizowane tylko w szkołach lub placówkach spełniających warunki bezpieczeństwa (m.in. opinia straży pożarnej, dopuszczenie obiektu do użyteczności publicznej) i warunki sanitarne. Do tego celu mogą być przeznaczone przeznaczone: sale świetlicowe, sale dydaktyczne i sale gimnastyczne, które zapewniają zachowanie dystansu społecznego.
W półkoloniach uczestniczyć mogą wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
Rodzice muszą podać organizatorowi swój numer telefonu lub inny sposób szybkiego kontaktu, a jeśli w dziecka wystąpią niepokojące objawy chorobowe muszą być gotowi, aby w ciągu dwóch godzin odebrać je z półkolonii.
MEN w swojej rekomendacji zaznaczył, że zajęcia prowadzone w trakcie przerwy zimowej będą mogły być prowadzone w grupach maksymalnie do 12 uczniów.
Minimalna przestrzeń w sali, gdzie odbywają się półkolonie nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe na osobę. Jedna grupa uczestników półkolonii powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a jaj skład musi pozostać niezmienny.
W godzinach trwania półkolonii w szkole nie mogą odbywać się inne zajęcia.
Dzieci i młodzież muszą także przygotować się na szczególne obostrzani sanitarne dotyczące spożywania posiłków – powinno ono odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu.
Co więcej, w czasie posiłku w stołówce poszczególne grupy nie powinny się ze sobą kontaktować ani siedzieć przy tych samych stolikach. Dzieci mogą także spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu.
Stoliki muszą być rozmieszone w odległości co najmniej 1,5 m - chyba że jest między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Po zakończeniu posiłku każdej z grup, trzeba dezynfekować blaty stołów i poręcze krzeseł.
Dojazd na miejsce półkolonii oraz korzystanie w trakcie półkolonii z komunikacji publicznej powinno odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami dotyczącymi transportu. W miarę możliwości zaleca się korzystanie z transportu indywidualnego.
